Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

Ara 22 2017 - 10:35am by kadinkokusu

Yumurtalık Kisti Belirtileri Nelerdir

Büyüklükleri 2-3 cm den 20-30 cm kadar değişen, sağ ve sol yumurtalıkta bazı durumlarda da her iki yumurtalıkta görülebilen yumurtalık kistlerinin karakteristik belirtileri bulunmamaktadır. Birçoğu zararsız olan kendiliğinden de yok olan yumurtalık kisti belirtileri nelerdir detaylara bakalım.

Yumurtalıklarda Kist Olduğu Nasıl Anlaşılır

Büyük olan yumurtalık kistleri, karın bölgesinde ağrı ve rahatsızlık hissi ile kendini belli eder. Ayrıca bazı durumlarda idrar torbasına baskı yapar ve tuvalete sık çıkılmasına neden olur. Birçok kadının hayatının bir döneminde maruz kaldığı bu rahatsızlık ile ilgili yumurtalık kisti belirtileri nelerdir maddeler halinde sıralayalım;

yumurtalik kisti belirtileri

  • Pelvis bölgesinde ağrı: Yumurtalık kisti belirtileri arasında en yaygın ve belirgin olanı pelvis yani kasık bölgesinin üst kısmında görülen ağrıdır. Rahim bölgesine yakın olan bu kısımda yumurtalık kisti ağrıları cinsel ilişki esnasında da hissedilebilir.
  • Karın bölgesinde ağrı ve baskı hissi: Yumurtalık kisti belirtileri arasında karın bölgesinde hissedilen ağrı ve baskı hissini de söyleyebiliriz. Yumurtalık kistleri bağırsakları etkileyerek ağrı yaşanmasına ve karın da baskıya neden olabilmektedir.
  • Mide bulantısı ve kusma: Yumurtalık kistlerinin bağırsaklara yaptığı etki, mide de baskı hissiyatına bu da hastanın mide bulantısı yaşamasına ve kusmasına neden olabilir.
  • Memelerde hassasiyet: Yumurtalık kistleri, hamilelik ve regl döneminde kadınların yaşadığı meme hassasiyetini de yaşamalarına neden olabilmektedir.
  • İdrar kesesine baskı ve sık idrara çıkma: Farklı boyutlarda olabilen yumurtalık kistleri büyüklüklerine göre idrar kesesine etki edebilirler. İdrar kesesine yakın ya da büyük olan yumurtalık kistleri idrar kesesine baskı ve sık idrara çıkma durumunun yaşanmasına neden olur.

Bu belirtilerle ya da herhangi bir belirti olmadan yapılan jinekolojik muayene neticesinde yumurtalıklarda kist olup olmadığı anlaşılır. Eğer kist varlığı tespit edilmiş ise bu aşamadan sonra, kistin türü, büyüklüğü ve yapısı doktor tarafında uygun görülen test ve tahliller ile belirlenir. Bu doğrultuda da uygun görülen tedaviye başlanır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz