Yoganın Faydaları

Eyl 23 2017 - 7:06pm by kadinkokusu

Yoganın Faydaları

Sağlıklı bir yaşamın en büyük sırlarından bir tanesi spordur. Düzenli bir şekilde spor yaparak, daha doğrusu sporu yaşam tarzı haline getirerek başınıza gelebilecek olan bir çok sağlık sorunun önüne geçmiş olabilirsiniz. Aşırıya kaçılmadığı sürece sporun her türlüsü sayısız fayda sağlarken son yılların en popüler fiziksel aktivitesi olan yoga yapmanın hem psikolojik hem de bedensel faydaları saymakla bitmez. Özellikle kadınlar arasında çok popüler olan bu aktivite ilgili yoganın faydaları azımsanmayacak kadar etkili.

Ülkemizde yoga egzersizleri hakkındaki en önemli yanılgı sadece kadınların yaptığı bir etkinlik olarak algılanmasıdır. Bu algının altında yatan temel neden ise yoga aslında bir meditasyon türü bir direnç sporu olduğu için kalınlaşmak yerine incelmeyi ve sıkılaşmayı sağlıyor olmasından kaynaklanıyor. Yaygın olarak erkekler sporu daha kalınlaşmak amacıyla yaptığı için sadece bedensel değil, ruhsal bir aktivite de olan yoga kadınlara uygun bir egzersiz olarak kalıplaşmış durumda. Fakat son yıllarda birbiri ardına açılan yoga merkezleri ve bu aktiviteyle ilgilenenlerin sayısının artmasıyla erkekler de yogaya ilgi duymaya başladı.

yoga ne ise yarar

Yoga Nedir

Yoga, insanların yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan, temelinde doğru nefes alıp verme konusunda bizlere yardımcı olan bir spor olduğu kadar aslında bir meditasyon türüdür. Yaşam kalitemizi artırabilmek için ilk büyük adım doğru nefes alabilmek olduğundan yoga tüm sporlara göre çok daha farklı bir yerde konumlandırılmaktadır.

İnsanların yaşantısını bu denli kolaylaştıran bu egzersiz türüyle ilgili yoga ne işe yarar sorusuna verilecek cevap çok fazladır. Kalp atışını, kan akışını, sinir sistemini ve vücudun kapasitesini artıran yoga, günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak gösterebileceğimiz strese de çözüm üretmektedir. Yapılan araştırmalara göre, yoganın faydaları arasında stresle mücadele etmeyi kolaylaştırması ilk sıralarda yer almaktadır.

Meditasyon türü olarak psikolojik katkısının dışında yogayı bir spor olarak değerlendirecek olursak; yoga yapanların vücuduna kazandırdığı esneklik sayesinde hareket kabiliyeti artar. Birçok kas grubunu çalıştıran yoga hareketleri, kas dokularınu güçlendirdiği için boyun, bel, sırt, omuz ağrılarını da ortadan kaldırabilir.

yoga nedir

Yoga Nasıl Yapılır

Yoga, sert bir zeminde yapılması gereken bir aktivitedir. Çok sert ve çok yumuşak zeminler yoga için uygun değildir. Diğer olması gereken bir durum sessiz bir ortamın sağlanmış olmasıdır. Zihinsel rahatlamanın sağlanması için gürültüden ve karmaşadan uzak özellikle huzur verici ortamlar tercih edilmelidir. Örneğin eğer imkan varsa, yeşil ve sessiz bir bahçe ya da evimizde sade ve sessiz bir oda yoga için uygun olacaktır.

yoga nasil yapilir

Yoga Duruşları

Yoga diğer egzersizlere göre çok farklı ve kendine has hareketler içerir. Sessiz ve çok fazla aydınlık olmayan sakin ortamlarda çok daha verimli bir şekilde yapılan egzersizler özel yoga müzikleri eşliğine yapılır. Birçok özel hareketin bulunduğu egzersizlerde en popüler yoga duruşları şunlardır:

Yoga egzersizleri bir takım duruşlardan oluşur. Bu yoga duruşları ‘asanalar’ kelimesiyle ifade edilir. En popüler yoga duruşu güneşi selamlama duruşlarıdır. Güneşi selamlama duruşu arka arkaya yapılan 12 hareketten oluşur ve bunlar belirli bir sırayla yapıldığı için tek bir hareket gibi algılanır. Ayakta iki ellerimiz görüş kafesimiz hizasında birleştirilmiş bir şekilde başlayan hareket arka arkaya devam eden 12 hareket ile yine başladığımız pozisyona ulaşarak tamamlanır.

Güneşi selamla duruşu gibi yüzlerce yoga duruşu bulunurken bu duruşlar yapılış şekillerine göre de sınıflandırılır. En genel olarak ayakta yapılan, oturarak Yapılanlar, yüzükoyun yapılanlar, sırtüstü yapılanlar olarak duruşları gruplandırabiliriz.

Yoga derslerine başladığınızda en fazla karşınıza çıkabilecek duruşlardan bazılarının isimleri şöyledir:

Ardha kati çakrasana (Belden çark duruşu), Vriksana (Ağaç duruşu), Trikonasana (Üçgen duruşu), Viraasana (Kahraman duruşu), Ustrasana (Deve duruşu), Padmasana (Lotus duruşu),  Arda Matyendrasana (Yarım balık kralı duruşu), Maricarasana (Marica’nın duruşu), Jomukhasana (İnek yüzü duruşu), Bujangasana (Kobra duruşu), Salabasana (Çekirge duruşu), Mayurasana (Tavus kuşu duruşu), Matsyasana (Balık duruşu), Sethubandasana (Köprü duruşu), Çakrasana (Çark duruşu), Savasana (Ceset duruşu),

yoga duruslari

Yorumlarınızı Bekliyoruz