Yerleşme Kanaması Üstüne Görme

Kas 5 2017 - 6:17pm by kadinkokusu

Yerleşme Kanaması Üstüne Görme

Halk arasında üstüne görme olarak bilinen yerleşme kanaması durumu hamileliğin başlangıç döneminde gebeliğin rahim içine tutunması sürecinde meydana gelen kanamadır. Üstüne görme, üstüne adet olma, üste görmek gibi halk ifadelerinin tıptaki karşılığı implantasyon kanaması veya yerleşme kanamasıdır.

Bu durum her gebelikte yaşanan bir durum değildir. Hamileliğin başlangıcında özellikle beklenen adet dönemi tarihinde gebeliğin rahim içine yerleşmesi sürecinde kanama olur. Hamilelik tespit edilmemişse anne adayını bunu adet kanaması olarak değerlendirebilir. Bir sonraki adet döneminde adet olmayınca hamilelik tespit edilir. Bir önceki kanama da anne adayı tarafından üstüne görme, üstüne görmüşüm olarak ifade edilir. Meydana gelen bu kanama adet kanaması değildir. Kanama zamanı, kanama miktarı adet kanamasından farklıdır ancak bu farkı her kadın anlayamayabilir. Gebeliğin rahim içine tutunurken görülen bu kanama hamileliğe, anne adayına ya da bebeğe zarar verecek bir durum teşkil etmez. Ancak bir hamilelik söz konusu olduğu için ilaç kullanımı vb durumlar önemlidir. Bu sebeple hamile kalmaya çalışan ya da korunmayan kadınlar dikkat etmesi gereken bir durumdur.

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur

Yerleşme kanaması ya da diğer deyişle üstüne görme, en son görülen adetten yaklaşık 25-30 gün sonra yani beklenen adet döneminde görülür. Bu nedenle bu kanama adet kanaması olarak değerlendirilir.

yerlesme kanamasi ne zaman olur

Yerleşme Kanaması Nasıl Olur

Yerleşme kanaması çoğunlukla ağrı yapmayan hafif lekelenme şeklinde kendini hissettirir. Bazı kadınlar da ağrı adet sancısına benzer hafif bir ağrı olarak hissedilebilir. Ağrı ve kanama şiddetli ise mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Yerleşme Kanaması Üstüne Görme Belirtileri

  • Adet kanamasına göre daha az miktardadır. Adet kanaması yoğun ve kıvamlıdır.
  • Yerleşme kanamasının rengi kahverengi ya da pembemsi renktedir.
  • Ağrısız ya da hafif ağrılı olabilir.
  • Sıcak basması, baş ağrısı, gerginlik gibi belirtiler söz konusu olabilir.
  • Mide bulantısı ve kusma görülebilir.
  • Adet kanaması çoğunlukla 3 ila 7 gün sürer ve süreklidir. Ancak yerleşme kanaması ara lekelenme şeklindedir ve süresi belli değildir.
  • Aşırı yorgunluk ve uykuya eğilim durumu ortaya çıkabilir.

yerlesme kanamasi belirtileri

Yorumlarınızı Bekliyoruz