Sistite Ne İyi Gelir

Eki 25 2017 - 9:01am by kadinkokusu

Sistite Ne İyi Gelir

Sistit hastalığı genel olarak mikroptan kaynaklı bir enfeksiyon şeklinde ortaya çıkmaktadır. Mikrop haricinde bazen kimyasal bir tahriş veya bir zedelenme sonucu da sistit hastalığı oluşabilir. Sistit, idrar kesesinde oluşan bir iltihaplanma olmaktadır. Genel olarak bakteriyel problemler ile meydana çıkar. Mesanede oluşan bu iltihaplanma idrar yolu iltihaplanmasını da otomatik olarak beraberinde getirmektedir. Bundan dolayı sistit aynı zamanda idrar yolu iltihaplanması olarak da bilinmektedir. Sistit rahatsızlığının en çok ve en belirgin özelliklerinden biri çok sık idrara çıkmaktır. İdrarı vücut atarken damla damla şeklinde atar ve ağrı, yanma yaşanır. Bu belirtiler sistitin en belirgin özellikleri olmaktadır. Bu belirtilerden hissedildiği zaman mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sistit her yaşta ve her cinsiyette görülmektedir. Ağırlıklı olarak kadınlarda görülür. Yaş ve cinsiyet ayrımı olmamaktadır. Tedavisi her ne kadar basit olsa da sistit hastalığını dikkate almak gerekmektedir. Sistit belirtilerini gördüğünüz zaman en yakın zamanda tedavi olmanız gerekir. Tedavi edilmediği, ihmal edildiği zamanlarda başka organlara da zarar vermektedir. Zarar veren organlardan biri de böbrek olmaktadır. Sistit en çok böbreğe zarar vermektedir. Üstelik bu hasarlar kalıcı olmaktadır. Bu nedenle sistitin hemen tedavi edilmesi gerekir.

sistit

Sistit olunduğu zaman yapılabilir bazı kürler, tarifler de bulunmaktadır. Sistite iyi gelecek yiyecekler yer almaktadır. Bunlardan biri elma sirkesidir. Elma sirkesi sistite neden olan bakterileri yok etmektedir. İçerisinde potasyum ve mineraller olduğundan dolayı oldukça zengin bir kaynak olmaktadır. Sistiti olan kişiler doğal bir antibiyotik olan elma sirkesini tedavi amaçlı kullanabilirler. Sistite iyi gelenlerden biri de hint bektaşi üzümü olmaktadır. Bu meyve içerisinde bol miktarda c vitamini bulundurur. Böylece bakterilerin üremesine engel olmaktadır. Aynı zamanda portakal, limon, kivi, muz, domates, ahududu ve papaya gibi meyveler de sistitin geçmesine yardımcı olarak tüketilebilir.

Kızılcık da sistite iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Kızılcık içerisinde bulunan bileşikler sistite neden olan bakterilerin önlenmesinde yardımcı olmaktadır. Kızılcık suyu doğal bir antibiyotik olmaktadır. Günde  yarım bardak kızılcık suyu içerek idrar yolu enfeksiyonlarının oluşmasını önleyebilirsiniz. Ancak sistite sahip olanlar kızılcık suyunu günde 3-4 bardak içebilir. Böbrek taşı sorunu olanların kızılcık suyu içmemesi gerekir. Aynı zamanda bu suyun şekersiz içilmesi gerekmektedir. Ananas da sistite iyi gelen meyveler arasında yerini almaktadır. Ananasın içerisinde bromelain adı verilen bir enzim bulunmaktadır. Bu enzim sistit semptomlarını azaltabilen bir anti-inflamatuar özelliğine sahip olmaktadır. Ananas yiyerek bu tür enfeksiyonlardan hızlı bir şekilde kurtulabilirsiniz. Sistitlerin ananas ile birlikte geçmesini istiyorsanız ananasları düzenli bir şekilde yemeniz gerekmektedir. Ananası yemek istemezseniz yarım ananasın suyunu yaparak da içebilirsiniz. Ananas yerken konserve yerine taze ananas kullanmaya dikkat edilmesi gerekir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz