Sistit Nedir Sistit Neden Olur

Eki 23 2017 - 8:50am by kadinkokusu

Sistit Nedir Sistit Neden Olur

Özellikle kadınların çok sık yakındıkları bu durumla ilgili sistit nedir sistit neden olur detaylarını ileterek başlayalım konuya. Sistit, idrar yolları ve idrar kesesinde meydana gelen enfeksiyonlara verilen genel isimdir. Sık karşılaşılan bir üriner sistem rahatsızlığıdır. Sistit kendini daha çok ağrılı idrar yapma ile gösterir. En sık karşılaşılan semptom budur. Diğer semptomları sık idrar yapma, az idrar yapma, idrarını tam yapamama gibi semptomlardır. Bunların dışında cinsel ilişki sırasında ağrı da nadir görülen semptomları içerisindedir. İhmal edildiği durumlarda kalıcı hasarlara yol açabilen önemli bir rahatsızlıktır. Daha çok kadınlarda görülmesine rağmen erkeklerde de görülmektedir. Her 5 kadından biri en az bir kere sistit geçirmektedir. Sistit neden olur diye merak edenler için şunu belirtmek gerekir ki sistitlerin büyük çoğunluğu bakteriyeldir.

Sistit Nedir

Sistit kadınlarda sık karşılaşılan bir üriner sistem enfeksiyonudur. Sistit ne demek diye merak edenler için sistitin bir çeşit mesane enfeksiyonu olduğunu belirtmek gerekir. Kadın üriner organı kapalı bir sistem içinde olduğu için ve üriner bölgenin nemli yapısından dolayı burada bakteriyel ve fungal üreme çok rahat şekillenmektedir. Bu hastalığa ortam hazırlayan bir etkendir. Bunun üzerine gelişen üremeler için birçok şey ortam sağlayarak hastalığa neden olabilmektedir. Bunlardan başlıcaları; dışkılama sonrasında temizliğin yeterli yapılmaması, cinsel ilişki sırasında hijyene dikkat edilmemesi gibi nedenlerdir. Ayrıca bakteriyel yangı riskini arttırabilen diyabet, menopoz gibi hastalıkların da sistit için göz önünde bulundurmak önemlidir.

Sistit Neden Olur

Sistitin çok çeşitli nedenleri vardır. Öncelikle bilinmesi gerekir ki sistitin en büyük nedeni bakteriyel üremedir. Bu bakteriyel üremenin nedeni olabilecek ise onlarca olay vardır. Bazı örnekler vermek gerekirse; cinsel organların hijyeninin yetersizliği, dışkının üriner sisteme ulaşması (özellikle anüsle olan yakınlığından dolayı kadınlarda çok daha sık karşılaşılır), mesanede meydana gelen tahrişler, ( bunlar genellikle cinsel ilişkide sürtünme ile veya antibiyotik kullanımlarında üriner yolla atılan antibiyotiklerin mesanede neden olduğu erezyonlardan kaynaklanır.) çeşitli toplumlarda uygulanan kadın sünnetleri gibi nedenler mevcuttur. Sistitlerin bazılarında kanama görülebilmektedir. Bunun genellikle üriner yollarda meydana gelen travmatik sebeplerden dolayı olduğunu hemorajik sistit nedir diye merak edenlerin bilmesi faydalıdır.

kronik sistit

Kronik Sistit Nedir

Sistit akut ve kronik olarak iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Akut sistit birkaç hafta gibi kısa bir sürede gelişen ve idrarda yanma gibi, sık idrara çıkma gibi semptomların şiddetli olarak görüldüğü hastalık formu iken kronik formda aynı semptomlar daha uzun sürede görülseler bile daha az şiddetli görülmektedir. Akut veya kronik hangi formada görülürse görülsün sistit ihmal edilmesi halinde kalıcı problemlere yol açabilen ciddi bir enfeksiyondur. Tedavisi bakteriyel kökenli olanlarda antibiyotik ile yapılmakta ve büyük çoğunluğu bir hafta gibi kısa bir süre içerisinde sağaltılabilmektedir. Dizüri, hematüri, kötü kokulu idrar yapma gibi insanı tedirgin eden semptomları olsa da herhangi bir nedenle gizlemeden ve çekinmeden bir an önce sağlık kurumlarına başvurulması hastalığın kısa sürede sağaltımı için çok önemlidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz