Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Kas 10 2017 - 8:55am by kadinkokusu

Şehriyeli Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç pilavı Türk yemek kültüründe sık sık karşımıza çıkan bir yemek türüdür. Çok sık tercih edildiği gibi çok çeşitli pirinç pilavı tarifleri de mevcuttur. Bu tariflerden biri olan şehriyeli pirinç pilavı tarifi ise pişirmesi en kolay olanlarından biridir. Tel şehriye ile yapıldığı gibi arpa şehriyesi ile de hazırlanabilir.

Şehriyeli Pirinç Pilavı İçin Gerekli Malzemeler

  • 2 su bardağı pirinç: Osmancık, baldo, jasmin ya da başka bir tür pirinç kullanabilirsiniz.
  • Pilav için su ölçüsü : Pirinç pilavı için belki de en püf noktası pirinç ile suyun oranıdır. Eğer pirincinizi ıslattıysanız kullanacağınız ölçü 1 bardak pirince 1,5 bardak sudur. Pilavınızı pirincinizi ıslatmadan yapacaksanız kullanacağınız ölçü 1 bardak pirinç için 2 bardak sudur. Diğer önemli bir nokta ise suyun sıcak olmasıdır. Suyu saf olarak ya da et veya tavuk suyu olarak tercih edebilirsiniz.
  • 1 çorba kaşığı tereyağı,
  • Tuz: Damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.

Şehriyeli Pirinç Pilavı Hazırlanışı

İlk olarak pirinçlerin hazırlanması var. Pirinçleri güzelce kontrol ederek, taş ve pisliğini ayırdıktan sonra ılık su ile birkaç kez yıkamanız ve süzgeçten geçirmeniz gerekiyor. Bu sayede pirinç tanelerinin üzerindeki tozlardan ve nişastadan kurtulmuş olursunuz. Pirinç tanelerinin kırılmaması için, yıkarken ovalamamaya dikkat edin. Bol su altında güzelce yıkayın ve iyice süzülmesini sağlayın.

Pirinçleri hazırladıktan sonra derince bir tencerede tereyağını eriterek arpa ya da tel şehriyeleri yağın üzerine ilave edin. Tel şehriyeleri 30-40 saniye boyunca tahta kaşık yardımıyla sürekli döndürerek rengi kahverengileşince kadar yağda kavurun. Şehriyeler istediğimiz koyu kahverengi alınca suyunu iyice süzdüğümüz pirinçleri tencereye ekleyin.

Yaklaşık 7-8 dakika boyunca pirinçler, şehriye ve tereyağını aromaları birbirlerine geçinceye kadar karıştırın. Bu işlem esnasında zaten kahverengileşmiş olan şehriyelerin yanmadığından emin olun. Sürekli karıştırma işlemi nedeniyle pirinçlerdeki nişasta oranı azalacaktır. Böylece tam istendiği gibi tane tane ayrışan pirinçlerden bir pilav pişirmiş olursunuz.

sehriyeli pirinc pilavi yapilisi

Kavurma işleminin ardından 3 su bardağı olarak hazırladığımız sıcak su, et suyu ya da tavuk suyunu pirinç-şehriye karışımının üzerine dökün. Suyu ekledikten sonra dilediğiniz kadar tuzu ekleyip, tencerenin kapağını bir daha açmamak üzere kapatın.

Pirinçler döktüğünüz suyu çekmesinin ardından ocağınızın ateşini kısabildiğiniz kadar kısın ve yaklaşık 5 dakika kadar daha pişirmeye devam edin. 5 dakikalık pişirme sürecinin ardından altını kapattığınız pilav tenceresini ocaktan uzak bir ortamda yarım saat kadar bekletin. Pişirmenin ardından aradan geçen yarım saatlik süre pilavınızın dinlenmesini sağlayacak ve pirinç taneleri kendisine gelecektir.

Pilavınız artık servise hazır. Servis yaparken pilavınızın üzerine tercihe bağlı olarak karabiber serpiştirebilirsiniz.  Afiyet olsun.

Püf noktası

Pilavınızın daha beyaz ve parlak olması için birkaç damla limon damlatın ve çay kaşığının ucu ile şeker serpin.

Yorumlarınızı Bekliyoruz