Rahimde Kist

Eki 29 2017 - 11:28am by kadinkokusu

Rahimde Kist

Kistler, vücudumuzun çeşitli bölgelerinde gelişen ve çoğu zaman kanserojen olmayan yumrulardır. Kimi zaman deri altında yüzeye yakın yerde gelişen bu dokular, çeşitli nedenlerle oluşabilirler. İçleri sıvı, yağ ya da bazen doku ile dolu olan kistler, genellikle geliştikleri yerlere göre isimlendirilirler. Rahimde kist gelişmesi durumunda ortaya çıkan soruna rahim kistleri denir.

Rahim kistlerini neden geliştiği yönünde çalışmalar devam ederken, genetik etkenler ve hormonlar kistlerin oluşumundaki en önemli etkenler olarak kabul edilmektedir.

rahimde kist nedir

Rahimde Kist Nedir

Rahim kistleri, rahimde bulunan kas hücrelerinin ortaya çıkan herhangi bir anomali nedeniyle büyümeleridir. Bu yumruların kist olarak adlandırılmasının nedeni kist nedeni iyi huylu tümörler olmasıdır. Rahimde bulunan kistlerin kötü huylu olmaları rahim kanserinin bir işaretidir. Kötü huylu kistlerin tespit edilmesi durumunda uygulanacak tedavi yöntemleri çok farklıdır.

Rahim kistlerinin şekilleri, boyutları ve rahim içerisinde bulundukları bölümlere göre farklı çeşitleri vardır. Rahim duvarında gelişen kistlere miyometrial kist, rahim yüzeyinde ise submukozal kist, rahmin dış duvarlarında ise subserosal kist, rahimin dışındaki bir bölümde ise pedünküllü kist adı verilir.

Rahimde Kist Tehlikeli Mi?

Rahimdeki kistler iyi huylu ise kontrolsüz bir şekilde büyümedikleri ve rahmin işlevini yerine getirmesine engel olmadıkları sürece çok büyük bir sorun teşkil etmezler. Rahim kistlerinin bulunduğu rahim içerisinde verebileceği en büyük zarların başında aşırı büyümeye bağlı olarak idrar yollarına yaptığı baskıdır. Bu baskı neticesinden idrar döngüsünde bozukluklar ve buna bağlı boşaltım sistemi sorunlarına yol açabilir. İdrar yollarına verebileceği zarar gibi kist rahimin iç bölgesine doğru büyüyorsa, kısırlığa neden olabilir. Bazı iyi huylu kistler ise kanama yapabilir. Rahimdeki kistlerde kanama tespit edilmesi durumunda oluşacak kan kaybı göz önünde bulundurulmalıdır. Rahim kistleri tespit edilemezlerse kanamaya bağlı olarak demir eksikliği veya kansızlık sorunları baş gösterebilir.

Rahim kistleri zararsız doku büyümeleri olsa da asıl risk tespit edilememeleridir. Çünkü rahimdeki kistler çoğu zaman herhangi bir komplikasyona neden olmazlar. Çok yaygın olmayan belirtileri arasında, adet düzensizliği, kistlerin yaptığı baskı nedeniyle görülen kabızlık veya idrar yapılırken ağrı, adet sürecinde yaşanan aşırı kanamalar rahimde kist varlığına işaret edebilir. Bazı kist türlerinde cinsel ilişki esnasında ya da sonrasında ağrı görülebilir.

rahimde kist tedavisi

Rahimde Kist Tedavisi

İdrar yolları ya da rahim içerisindeki tüplere zarar vermediği sürece kistlerin gözlem altında tutulması, büyümelerin ve büyümenin yönünün belirlenmesi çok büyük önem taşımaktadır. Bir risk oluşturmadığı durumlarda rahimde kist ameliyatı önerilmemektedir. Fakat birçok hastalıkta da olduğu gibi rahimde kist tespit edilen hastanın ameliyat edilip edilmeyeceği yönündeki kararları hekimler vermelidir.

Rahimdeki kistler hastanın günlük yaşantısına ve cinsel hayatına engel olacak boyutlara ulaşırsa ameliyat ile alınabilir. Rahimde kist ameliyatı tercih edilmeden önce, ağrı kesici haplar ile ağrıların azaltılması, doğum kontrol hapları ve hormon tedavisi ile büyümenin yavaşlatılması gibi yöntemler izlenebilir. Öte yandan kistler rahimde bir kanamaya neden oluyorsa, söz konusu olabilecek kansızlık ve demir eksikliği için de demir tedavisine başlanabilir. Bütün bu tedavi yöntemleri doktorların yapacağı tanı ve teşhis işlemleri neticesinde hekim ve hasta iş birliğince belirlenmelidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz