Rahimde Kist Belirtileri

Eki 3 2017 - 9:46am by kadinkokusu

Rahimde Kist Belirtileri

Rahim kistleri henüz menopoza girmemiş yani adet görmeye devam eden kadınlar arasında çok sık karşılaşılan ancak genelde bir tedaviye ihtiyaç kalmadan kendi kendilerine geçen oluşumlardır.  Hatta bu durum öyledir ki çoğu kadın rahim kistlerinin varlığından bile haberdar olmamakta ve her ay bu durumu yaşayabilmektedir. Bu kistler çoğunlukla rutin ya da başka durumları gözlemlemek için gerçekleştirilen bir ultrason incelemesinde keşfedilmektedirler. Bunun sebebi de rahimdeki kist genelde ağrıya ya da başka problemlere sebep olmayacak kadar küçük  kalmaktadır dolayısıyla da her kist varlığı korkulacak bir durum değildir.  Ancak yine de bazen kadınlar bu  durumdan kaynaklanan semptomlar yaşayabilmekte yani sıkıntılar çekebilmektedirler.

Rahimde kist belirtileri için örnek olarak verilmesi gereken, karında basınç hissi, şişlik hissi ve alt karın bölgesinde batıcı ya da sızı tipinde nöbetler halinde karşılaşılan ağrılar olmaktadır. Bu durumlar haricinde eğer kistler büyürler ve belirli bir boyutu geçerler ise o zaman komplikasyonlara yani sorunlara yol açabilmektedir. Bunlara örnek olarak rahim torsiyonu, yani dönerek anatomik pozisyonunun bozulması halinde karında ani başlayan şiddetli ağrı, mide bulantısı, halsizlik, mide bulantısı ve kusma, nefes alışverişinde değişme gibi önemli ve ciddi sorunlar verilebilmektedir. Buna ek olarak bazı kistler kendi kendilerine ya da cinsel ilişki esnasında yırtılarak ciddi kanamalara sebep olabilmektedirler. Bu tarz şiddetli durumlar oluşmuşsa yapılması gereken acil bir şekilde profesyonel hizmete başvurmaktır.

rahimde kist

Rahimde Kist Neden Olur

Günümüzde çok sık karşılaşılan bir sorun olan rahim kistleri konusunda rahimde kist nedir sorusu bir çok kadını ilgilendiren ve önemli bir sorudur. Öncelikle bilinmelidir ki rahim kisti demek içi sıvı dolu ya da katı bir kütlenin rahim duvarında bulunuyor oluşu demektir. Bu kitlenin bulunduğu yer tipine göre değişebilmektedir. Rahimde kist oluşmasının sebepleri çeşitlidir. Bunların en başında idiyopatik olanlar yani bilinen bir sebebi olmadan adet döngüsü esnasında çıkıp sonra herhangi asemptomatik seyreden ve herhangi bir tıbbi tedavi ya da yardıma ihtiyaç kalmadan geçen kistlerin bulunması gelmektedir.  Ancak yine de belirli başlı risk faktörlerinin varlığı tam olarak bir sebep sonuç ilişkisi kurulmasa dahi rahimde kist oluşumunu arttırdığı gözlemlenmiştir.

Bu risk faktörlerine örnek olarak hormonal bozukluklar, halihazırda kısırlık tedavisi görüyor olmak, varolan diğer bir kist,  gebelik, endometriyozis, enfeksiyonlar gibi durumlar verilebilir.  Sorun bu kadar yaygın olunca rahimde kist ağrı yapar mı sorusu da ister istemez yine sıkça sorulan bir soru olmaktadır. Öncelikle bilinmelidir ki her kist ağrı yapacak karakterde değildir. Yine de bazı kadınlar kistlerin varlığını alt karın bölgelerinde bulunan batıcı ya da sızı tipindeki ağrı ve baskı hissiyle karşılaşabilmektedirler. Genelde kendi kendine geçen kistler eğer aksi bir durum oluşur ve belirli bir boyutun üzerine çıkarlar ise işte o zaman rahim üzerinde değişikliklere sebep olup rahim pozisyonunu bozarak ya da kanamalara sebep olarak ciddi sonuçlar yaratmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz