Ponza Taşı

Eki 19 2017 - 1:27pm by kadinkokusu

Ponza Taşı

Ponza taşı halk arasında daha yaygın olarak topuk taşı olarak bilinir. Adından anlaşılacağı üzere topuk taşı denmesinin nedeni, çoğunlukla ayak topuklarının ölü deri ve dokulardan arındırılması amacıyla kullanılmasıdır. O nedenle ‘ponza taşı ne işe yarar‘ sorusuna verilecek ilk yanıt ayak bakımıdır. Bütün bedenimizin yükünü gün boyunca taşıyan ayaklarımızda ağırlığı nedeniyle oluşan basıncın yarattığı baskı topuklarımız vasıtasıyla karşılanır. Bu nedenle de çok miktarda deri hücresi ölümü gerçekleşir. İşte tam da bu noktada ayak bakımı için ponza taşı, topuk törpüsü olarak imdadımıza yetişir ve ayaklarımızın rahatlamasını sağlar.

ponza tasi kullanimi

Topuk törpüsü ile topuklarımız daha parlak ve sürekli olarak yenilenen deri hücreleri nedeniyle daha canlı ve parlak görünür. Tamamen doğal bir taş olan ponza taşının kullanıldığı tek alan topuk temizleme değildir. Aynı vücudumuzun diğer bölgelerindeki derilere oranla daha kalın olan dirseklerimizin törpülenmesi amacıyla da kullanılır. Cilt bakımı ve ölü derilerimizden kurtulmanın dışında, bazı bölgelerde işlenerek süs eşyalarının yapımında da kullanılmasını sağlar.

Ponza Taşı Nedir

Doğanın bize armağan ettiği kayaç türlerinden biridir. Türkiye’de yamaçlarda ve özellikle dağlık alanlarda çok sıkça karşımıza çıkabilir. Volkanik patlamalar sonucu oluşan bu kayaçlar zaman içerisinde toprağın aşınmasıyla toprak yüzeyine çıkarlar. Sık delik ve minik oyuntulardan oluşan yapısı nedeniyle doğal bir rende görevi görür. Tamamen minerallerden meydana geldiği için sağlığa hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

ponza tasi nedir

Ponza Taşı Nasıl Kullanılır

Peki ponza taşı bacaklarda nasıl kullanılır? Duş aldıktan hemen sonra topuk ya da dirseğe hafif bir şekilde masaj yaparak uygulanır. Masajın ardından uygulanan bölge soğuk su ile temizlenmelidir. Törpülenen bölgeler sonrasında bir nemlendirici ile rahatlatılabilir. Kimi uzmanlar, ponza taşı kullanımı ile  ölü deri yerine yaşayan dokulara da zarar verebilme ihtimali yüksek olduğu için ıslak ayaklarda uygulanmasını tavsiye etmemektedirler.

ponza tasi nasil kullanilir

Ponza Taşı Nerede Satılır ve Ponza Taşı Fiyatı

Her ne kadar doğal bir taş olsa ve doğada bolca bulunuyor olsa da sahteleri de üretilmektedir. Aşırı talep nedeniyle laboratuvar ortamlarında üretilenler kanserojen etki gösteren kimyasallar içerebilir. O nedenle satın alırken güvenilir mağaza ve satıcılardan almakta fayda vardır. Genellikle aktarlarda, online alışveriş sitelerinde, kişisel bakım ürünleri satan mağazalarda satılan ponza taşı büyüklüklerine göre farklı fiyatlandırılır. Bir iskambil kâğıdı büyüklüğündeki ponza taşları 6-7 TL civarında fiyatlandırılmaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz