Örgü Örmenin Faydaları

Oca 17 2018 - 7:26am by kadinkokusu

Örgü Örmenin Faydaları

Eskilerin vazgeçilmez el emeği ürünleri baş uğraşlarından olan örgü ile ortaya çıkmaktaydı. Günümüzde artık büyük küçük demeden herkesin severek yaptığı aktivitedir örgü örmek. Örgü örmenin faydalarını okuyunca belki de hobilerin arasında ilk sıralara yükselecektir. Renk renk iplikler hatta değişik değişik tığ ve şişler, hoşunuza gidecek binlerce model size örgü örmeyelim dedirtecektir.

Ortaya çıkaracağınız güzel el emeği ürünlerinizin yanında örgü örmenin faydaları size örgüyü hobi edindirecektir.

Ördükçe kazandığınız beğeni kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar.

Örgü örmek eskinin favori aktivitelerinden de olsa örgü örmeyi bilenlerin sayısı azdır. Ancak, internette açılmış video kanalları, instagram hesapları, facebook sayfaları örmek istediğimiz ürünü yapmamızda en büyük yardımcımızdır.

Örgü örerken yaptığınız işe odaklanmanız meditasyon etkisi yaratır.

Kısa süreliğine de olsa çevre olan bağınız kopar, olup bitenle ilgilenmez ve beyninizi kullanırsınız. Örgü örerken yaptığınız ritmik hareketler, beyniniz üzerinde rahatlama hissi oluşturur. Bir nevi meditasyon yapmış olursunuz.

Kaygılarınızı azaltır.

Örgü örerken sabit durur ve elleriniz ritmik hareketler yapar. Ritmik hareketler ile ilmeklere odaklanmanız, kaygılarınızdan uzaklaşmanızı sağlar. Sabit durmanız ise, kan basıncınızın düşmesini ve kalp atış hızınızın yavaşlamasını sağlar. Örgü örmenin faydaları arasından en önemlilerindn biri kaygılarınızı ve gerginliğinizi almasıdır.

orgu ormek ne ise yarar

Motor becerilerinin gelişmesinde etkilidir.

Örgü örmenin beyni tek seferde çalıştırdığı ifade edilir. Bu da motor becerilerinin gelişmesini sağlar.

Beyni uyarır.

Hem ruh haline iyi gelen hem de motor fonksiyonlarının gelişmesinde etkili olan örgü örmenin faydaları arasında beyni uyararak sağlıklı tutması da yer alır. Beyninizi sürekli uyardığınız için beyninizi sık kullanmış olursunuz. El işleriyle uğraşan örgü ören kişilerde bilişsel gerileme oranı azdır.

Tendon rahatsızlığını önler.

Aşırıya kaçmadan kendinizi yormadan yapacağınız örgü aktivitesi eklemlerinizin çalışmasını sağlar. Örgü örmenin faydaları arasında kıkırdaklarınızın güçlenmesi, eklemlerinizin çalıştırarak sağlıklı olması da vardır.

Örgü için uğraş terapisi ifadesini kullanabiliriz. Örgü ile;

  • Kendinizi ifade edebilirsiniz.
  • Konsantre olarak sorunlarınızdan uzaklaşmanızı ve rahatlamanızı sağlar.
  • Üretme ve ortaya birşeyler çıkarma hazzını yaşarsınız.
  • Kaygılarınızdan, kuruntularınızdan uzaklaşırsınız.
  • Fiziksel olarak rahatlamanızda en etkili yollardan biridir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz