Muzlu Rulo Pasta Tarifi

Kas 7 2017 - 2:52pm by kadinkokusu

Muzlu Rulo Pasta Tarifi

Genellikle çok sevilen ve tercih edilen hafif pasta türlerinden olan muzlu rulo pastanın hazırlanışı da çok basittir. Her mutfakta bulunan temel gıdaların malzeme olarak kullanıldığı muzlu rulo pasta tarifi, kek ve krema tarifi olmak üzere iki ayrı bölümden oluşur.

muzlu rulo pasta tarifi

Muzlu Rulo Pasta İçin Malzemeler 

Muzlu rulo pasta tarifi için gerekli olan malzemeleri sayacak olursak;

Öncelikle muzlu rulo pastaya adını veren en temel malzemelerden olan 1 adet muza ihtiyacımız var.

Pandispanyanın hazırlanması için;

 • 1 su bardağı un
 • 3 adet orta boy yumurta
 • yaklaşık 1 su bardağı kadar toz şeker
 • 5 gramlık 1 paket vanilya
 • 10 gramlık 1 paket kabartma tozu

Krema İçin Malzemeler

 • 1 çay bardağı un
 • 1 su bardağı toz şeker
 • yarım litre süt (tercihen yağlı süt olabilir)
 • 5 gram vanilya
 • 1 yemek kaşığı buğday nişastası
 • 1 yemek kaşığı tereyağı (sütünüz yağsız süt ise)

Muzlu Rulo Pastanın Hazırlanışı

Muzlu rulo pasta hazırlanırken ilk olarak pandispanya kekinin pişirilmesi gerekiyor. Eğer bu tarifi hazırlamak için fazla vaktini yok, ya da daha kısa sürede hazırlamak istiyorsanız pandispanya kekini hazır olarak almayı tercih edebilir. Ancak hazır olarak satın almanız durumunda muzlu rulo pastanın büyüklüğü sınırlı olacaktır. Eğer kendiniz pişirirseniz, tek parça olarak daha büyük bir rulo pasta hazırlayabilirsiniz.

Pandispanyanın hamuru hazırlanırken klasik olarak yumurtaları kırdıktan sonra toz şeker ilave ettikten sonra bir kapta mikser yada el yordamıyla güzelce çırpılır. Yumurta şeker karışımı beyazlaşana kadar çırpıldıktan sonra kaba, unumuzu, vanilya ve kabartma tozu ekleyerek karıştırmaya devam edilir. Unun kaba girmesiyle yoğun bir kıvam alan hamuru, yağlı kağıt serilmiş bir tepsinin üzerine dökülerek yüzeye yaydırılır. Hamuru hazırlamaya başlamadan önce ısıttığımız fırında 170 derecelik ısıyla pandispanya hamuru 10 dakika kadar pişirilir.

Pişmesinin ardından fırından alınan kek, henüz sıcaklığını ve yumuşaklığını kaybetmemişken pişirme kağıdının yardımıyla rulo şeklinde sarılır. Bu sayede kekinin rulo şeklini alması kolaylaşmış olur.

muzlu rulo pasta yapilisi

Kremanın Hazırlanışı

Kek sarılmış bir şekilde soğumaya terk edilirken, krema için gerekli malzemelerden süt, un, nişasta ve toz şeker bir tencerede bir araya getirilerek ocak ateşinin üzerinde kıvam alana kadar karıştırılır. Ateşte karıştırılan malzemeler koyulaşmaya başlar başlamaz, vanilya ve tereyağı eklenerek karışıma dağılıncaya kadar bir süre daha pişirilir.

Hazırlanan karışımın bir süre soğuması beklenir. Ancak dikkat edilmesi gereken en önemli husus, krema soğuması için beklenirken karıştırılması gerektiğidir. Bu sayede kremanız formunu korur. Bir süre karıştırılarak soğutulan krema, rulo olarak sarılmış kekin açılmasının ardından kekin üzerine güzelce sürülür. Üzerinde yaklaşık 1 parmak kalınlığında sürülen krema bulunan pandispanya keki, muzun etrafına sarılır. Muzu ister bir bütün olarak ya da parçalanmış olarak kremalı pandispanyanın içine sarabilirsiniz.

Bir süre bekletilerek dinlendirilen muzlu rulo pastanın dışı, tercihen hazırlanan kremşanti çeşitli şekillerde süslenebilir. Hatta kremşanti ile rulo haline getirilmiş pandispanyanın dış da sıvanarak kaplanabilir.

Hazırlanan muzlu rulo pasta en az 3-4 saat dinlendirildikten sonra servis edilebilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz