Limonla Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Eyl 25 2017 - 1:14pm by kadinkokusu

Limonla Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Doğal yollarla gebelik testi yöntemleri bebek bekleyen ya da hamilelik şüphesi taşıyan kadınların sık sık başvurduğu yöntemler arasındadır. Evde yapılan gebelik testleri arasında birçok farklı yöntem bulunur. Bu yöntemlerin ortak özelliği laboratuvar ortamına gerek kalmadan her evde bulunan limon, karbonat, diş macunu gibi temel malzemelerle yapılmasıdır. Uygulaması basit olan bu yöntemler bilimsel bir değer taşımadığı için çok doğru sonuçlar vermeyebilir. Şimdi bu yöntemlerden en yaygın olanı limonla gebelik testi nasıl yapılır sorusunu yanıtı vermeye çalışacağız.

Öncelikli olarak limonla gebelik testinin en doğru sonucu vermesi için testin doğru zamanda yapılması gerekir. Gebelik testi için en doğru zaman olarak genellikle anne adayının regl döngüsüne göre, adet görmesi gereken günden en az 1 hafta geçmiş olmalı. Yine benzer bir şart olarak da cinsel ilişkinin üzerinden en az 1 hafta geçiş olması gerekli. Cinsel ilişkiden 2-3 gün sonra ya da adet gecikmesinin bir haftayı bulmadığı dönemde yapılacak olan herhangi bir test yanlış sonuç verecektir. Daha da önemlisi hamile olsanız bile negatif sonuç çıkacaktır. Zaman konusundaki bu hassasiyet, eczaneden alacağınız gebelik testi kiti için de geçerlidir. Doğru günlerde alınacak olan idrar örneğinin, tercihen sabah uyandıktan sonraki ilk tuvalete gidildiğine alınması en doğru sonuç için önemlidir. Çünkü sabah saatlerinde alınan ilk idrar, diğer etkenlerden en az etkilenmiş idrar örneği olacaktır.

limonla gebelik testi

Zaman konusuna dikkat ederek, uygun günlerde anne adayından alınan idrar örneği derin ve şeffaf cam ya da plastik gibi bir kaba konur. Kabın şeffaflığı limon ile gebelik testinde gözlem yapılabilmesi açısından çok önemlidir. Taze limonu ikiye böldükten sonra bir kaba almış olduğumuz idrar örneğinin üzerine birkaç damla limon suyu damlatın. Cam kabın içerisindeki idrarın üzerine düşen limon suyu damlaları ya kabın dibine doğru çökelti oluşturacaktır ya da idrar dolu kabın üst yüzeyinde kalacaktır. Limon damlası sonrası oluşan tortuların yüzeyde kalması, limonla gebelik testi için negatif sonuçlardır. Yani anne adayının hamile olmadığına işaret eder. Ancak idrar dolu kabın dibine doğru çökelti oluşuyorsa, sonucun pozitif olduğu anlamına gelir. Gebelikten şüphelenilebilir. Bu testler kesin sonuç değeri taşıyan yöntemler değildir. Çünkü limon suyu, karbonat, diş macunu, çamaşır suyu kullanılarak eve yapılan gebelik testleri bizi sadece yönlendirilebilir. Kesin sonuçlar için mutlaka kadın doğum uzmanlarına giderek, kan ve idrar testleri yapılması şarttır. Limonla gebelik testinde olduğu gibi bu şekilde evde yapılan diğer gebelik testlerinde anne adaylarının en sık yaptığı hatalar gözlem hatalarıdır.

Limonla gebelik testi bazı gerçeklere dayansa da bilimsel araştırmalara ve verilere dayanarak ispatlanmamıştır. Geçerli bir test olarak kabul görmesinin nedeni, halk arasında yapılan deneyimlerde büyük oranda doğru sonuç verdiğinin kabul edilmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki; her insanın yapısı farklıdır ve yüzde 100 bilimsel gerçeklere dayandırılamayan bu tür testlerden sonra laboratuvar incelemesi mutlaka yapılmalıdır. Sadece evde yapılan gebelik testlerine itibar edildiği durumlarda ilerleyen dönemde hayal kırıklığı yaşanması muhtemeldir.

Evde gebelik testleri hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz