Konmari Metodu İle Dolap Düzenleme

Kas 5 2018 - 4:49pm by kadinkokusu

Konmari Metodu İle Dolap Düzenleme

Konmari Metodu İle Dolap Düzenleme hepimizi dağınıklıktan kurtaracak yöntem. Zaman zaman evdeki eşyalardan boğulmak, ne kadar toplarsanız toplayın yine de dağınıklıktan sıkılmak hepimizin yaşadığı bir durumdur. Sosyal medya ile birçoğumuz düzen konusunda birçok hesabı takip ederek edinmeye çalıştığımız aparatlar ile evimizi, dolaplarımızı, eşyalarımızı düzene sokmaya çalışırız. Belki bir kısmımız Konmari Metodu İle Dolap Düzenleme adını ilk defa duyuyor bir kısmımız isminden haberdar ancak nasıl uygulanacağını bilmiyor. Gelin birlikte Konmari Metodu İle Dolap Düzenleme nedir, detayları nelerdir ve nasıl uygulanır içeriğine bakalım.

Konmari Metodu Nedir

Konmari Metodu, Marie Kondo isimli Japon bir kadın tarafından bulunmuş ev derleme ve düzenleme tekniğidir. Düzen konusunda sadeleşme olarak ifade edilebilir. Marie Kondo bu konuda danışmanlık yapan dünya çapında bu konuda uzman bir kişi olarak bilinmektedir.

Yöntemi deneyenler arasında en dikkat çekici ifade, bu yöntemle düzenlenen bir evin bir daha asla toplama ihtiyacı duyulmadığıdır.

Konmari metodunun ilk adımı öncelikle eşyalarınızı ayırmakla başlıyor. Sonrasında ise katlama ve yerleştirme geliyor.

  • Diğer önemli bir nokta ise düzenlemenin oda oda değil kategori bazında olmasıdır. Örneğin tüm giysilerinizi biraraya getirip ayırmaya başlıyorsunuz. Ardından tüm kitaplar, evraklar vs gibi.
  • Ayırma kriteri ise size keyif verip vermediği. Size neşe veren, ışıltılı eşyalarınızı tutup, diğerlerini eliyorsunuz.
  • Eşyalarınızı elden geçirirken kendinize soracağınız soru şu olmalı; Bu eşya bana keyif, neşe veriyor mu?
  • Eşyaların ayrılmasından sonra Konmari metodunun diğer adımı kendine has katlama metodudur. Bu yöntem ile dolabınızı, çekmecenizi açtığınızda tüm eşyalarınızı görebilir ve kıyafetlerinizin kırışmasını önleyebilirsiniz.
  • Bu metod ile herşeyin bir yeri olsun ana fikrini benimsemeniz gerekiyor. Örneğin cebinizde, bir çekmecede bozuk paralarınız mı var. Bunları tek bir yerde toplayın. Böylelikle dağınıklıktan kurtulurken aradığınız şeyleri kolaylıkla bulabilme imkanınız olacak.

Konmari Katlama Metodu

Konmari metodunun en yararlı yönlerinden biri katlama tekniğidir.

Konmari Çorap Katlama, iç çamaşırları, tişörtler, pantolon ve kazaklar ile ilgili katlama tekniklerine aşağıdaki görsellerden ulaşabilirsiniz.

Konmari metodu ile corap Katlama

Konmari Metodu İle Çorap Katlama

Konmari Metodu ile Tisört Katlama

Konmari Metodu İle Tişört Katlama

Konmari Metodu İle Tişört Katlama

Konmari Metodu İle Tişört Katlama

konmari yontemi ile iccamasiri katlama

Konmari Metodu İle İç Çamaşırı Katlama

konmari metodu ile kazak katlama

Konmari Metodu İle Kazak Katlama

 

 

konmari metodu ile pantolon katlama

Konmari Metodu İle Pantolon Katlama

Yorumlarınızı Bekliyoruz