Karnabahar Yemeği Tarifi

Kas 9 2017 - 11:09am by kadinkokusu

Karnabahar Yemeği Tarifi

Karnabahar tadıyla en iddialı sebzelerden biri olmamasına karşın sağlımız açısından faydaları saymakla bitmez. Tadının iddialı olmayışının yanı sıra pişerken kokusu da birçok evde yemeğinin yapılmamasına neden olur. Ancak lezzetli bir karnabahar yemeği tarifi ve ilave sebzelerle pişirildiğinde hem tadı hem de kokusu dengelenebilir.  Turpgiller ailesinden olan karnabahar, yemeğinin yanı sıra kızartılarak da yenebilir.

karnabahar yemegi nasil yapilir

Karnabahar Yemeği İçin Malzemeler

Şimdi sizler için hazırladığımız karnabahar yemeği tarifinde nohut ekleyerek farklı bir lezzet yakalamaya çalışacağız. Karnabahar yemeği için gereken malzemeler:

  • Yarım kilogram karnabahar
  • 1 adet orta boy kuru soğan
  • 1 adet havuç
  • Tercihe göre ortalama 1 yemek kaşığı salça
  • Yarım çay bardağı nohut
  • Tercihen 2 yemek kaşığı sıvı yağ
  • Tuz ve isteğe göre karabiber

Karnabahar Yemeği Yapılışı

Karnabahar yemeğinin temel gıdası olan yarım kilogram karnabaharı bol suyla yıkadıktan sonra iyice temizliyoruz. Ortalama boyutlarda parçalara ayırıyoruz. Çok fazla küçük parçalara ayırmanız durumunda haşlandıktan sonra parçalanma riski bulunduğundan çok küçük parçalara ayırmamanızda fayda var. Karnabaharın lezzetini artırmak için kullanacağımız yarım çay bardağı kadar nohudu sıcak suda haşlayın. Karnabaharı hazırladıktan sonra, havuç soyduktan sonra küçük yuvarlak parçalar halinde doğruyoruz. Soğanı da minik minik doğradıktan sonra artık malzemelerimiz pişirme ve bir araya getirme işlemine hazırlar.

karnabahar yemegi yapilisi

İlk olarak derin bir tencereye 2 yemek kaşığı sıvı ayçiçek ya da zeytinyağını ekliyoruz. Üzerine soğanları attıktan sonrası 15-20 saniye kavuruyoruz. Ardından yuvarlak olarak kesilmiş havucu ekleyip soğanlar iyice pembeleşinceye kadar karıştırıyoruz. Bu işlemin sonlarına doğru 1 yemek kaşığı kadar salçayı ilave ederek 15-20 saniye iyice karışana kadar tencerede çeviriyoruz.

Bu karışımın üzerine yemeğin ana unsuru olan karnabahar ve haşlanmış yarım çay bardağı nohudu salçalı soğanlı ve havuçlu karışıma ilave edin. Tencerede karnabaharları örtecek kadar sıcak su ekleyip, kısık ateşte 20 dakika süresince pişirin. Suyla birlikte dilediğiniz kadar tuz veya damak zevkinize göre baharat ekleyebilirsiniz.  Karnabahar yemeği pişirme süresini tamamladıktan sağlıklı lezze servis edebilirsiniz.
Afiyet olsun.

Yorumlarınızı Bekliyoruz