Kanda Gebelik Testi

Eyl 29 2017 - 5:52pm by kadinkokusu

Kanda Gebelik Testi

Gebelik şüphesi söz konusu olduğunda ya da bebek sahibi olmayı arzulayan kadınlar bir an önce hamile olup olmadıklarını öğrenmek ve bu durumu netleştirmek isterler. Bunun için uygulanan çeşitli gebelik testlerini yaptırırlar. Adet gecikmesinin olmasını beklemeden kanda gebelik testikan testinde gebelik varlığı araştırılması ilk yöntemdir. Gebelik testleri nelerdir bunlar hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kanda Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalı

Bu konuda çeşitli bireysel faktörler de hesaba katılmalıdır. Ancak düzenli adet gören kadınlar için gebelik kan testi  regl periyodu 5 ila 7 gün arasında geciktiğinde en doğru sonucu verecektir.

gebelik kan testi

 Kanda Gebelik Testi Kaç Günde Belli Olur

Günümüzde tıp alanında 2 tip gebelik testi kullanımı yaygın olarak gerçekleştirilmektedir. Bunlardan birincisi bir idrar örneği alınarak ikincisi ise kan örneği vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu testler gebelik durumunda döllenmiş yumurtanın biraz gelişmesiyle oluşan embriyo rahim üzeine tutunduktan sonra plasenta tarafından  üretilen hCG hormonunun (Human Chorionic Gonadotropin hormonunun) varlığını araştıran testler olmakla birlikte gebeliğin ilk günlerinde yüksek seviyeye ulaşan hormonu ölçen testlerdir. Bu testlerin ne zaman belli olacağı sorulacak olursa da bunun için tahmini bir süre olarak 10 günlük bir süre verilebilir. Hormonlarda gerçekleşen ani konsantrasyon yani miktar dengelerinde oluşan bu ani ve hızlı değişiklikler hamilelik semptomlarının çoğunun sebebi olmaktadır.  Bu testler en yakın adetten iki gün önce uygulanabilmektedirler.

gebelik kan testi sonucu

Kanda gebelik testi dendiğinde varolan 2 farklı tip test bulunmaktadır. Bunlara aynı zamanda serum testi de denilmektedir. Bunlardan bir tanesi niceliksel kanda gebelik testidir ve Beta hCG hormonu seviyesini ölçerek bu hormonun kanda olup olmadığını ve eğer varsa da tam olarak ne kadar bulunduğunu araştıran  bir testtir. Diğer test ise niteliksel kanda gebelik testi diye bilinmektedir ve niceliksel testten farklı olarak Beta hCG hormonunun miktarını değil, kanda herhangi bir miktarda var olup olmadığını araştıran bir testtir. Bu testler arasından hangisinin yaptırılacağına karar verilmesi hususunda çeşitli faktörler değerlendirilmektedir. Ancak ilk bahsedilen yani niceliksel kanda gebelik testi daha çok gerçekleştirilen bir test olmakla beraber sonuçlarının değerlendirilmesi de yine hekimler tarafından yapılmaktadır.  Eğer niceliksel kan gebelik testinde kanda gebelik testi değerleri yani Beta hCG hormonuyla alakalı kanda gebelik testi değeleri kaç olmalıdır diye sorulacak olursa 5mlU/ml seviyesinin altında ise bu test sonucu negatif yani gebelik olmadığı şeklinde değerlendirilmekte ve eğer 5mLU/mL ile 25 mLU/mL arasında bir seviyede ise de şüpheli/tekrarlanmalı olarak değerlendirilmektedir. Şüpheli sonuç durumlarında kan testinde gebelik durumu belirsizdir ve test birkaç gün içerisinde tekrarlandığı takdirde beta hCG seviyesi 25mLU/mL üzerinde çıkarsa bu durum pozitif yani gebelik varlığı olduğu şeklinde yorumlanır. Kanda gebelik testi sonucu bu şekilde değerlendirilmektedir.

Kanda Gebelik Testi Fiyatı

Bu testler evde gerçekleştirilmesi mümkün olmayan ve hastanelerde gerçekleştirilen testlerdendir ve genel olarak tıbbi olarak geçerliliği kadınların kendi kendilerine gerçekleştirecekleri eczaneden satın alınan kitlerle yapılacak gebelik testlerinden daha yüksektir. Ayrıca yalancı negatif (gebelik olmasına rağmen olmadığına yönelik sonuç) veya yalancı pozitif (gebelik söz konusu olmamasına rağmen olduğu yönünde sonuç) gebelik kan testi sonucu görülmesi sıklığı da oldukça düşüktür. Testin uygulandığı kuruma göre fiyatlar değişmektedir. Bu testler devlet hastaneleri, bazı sağlık ocakları ve aile hekimliklerinde ücretsiz olarak da gerçekleştirilebilmektedir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz