İncirin Faydaları

Eyl 21 2017 - 6:32pm by kadinkokusu

İncirin Faydaları

Doğanın bize hediye ettiği tüm meyve ve sebzelerin sağlığımız açısından faydaları saymakla bitmez. Her bir meyve ve sebzenin vücudumuzun farklı bölgelerine çok önemli faydası bulunuyor. Bu konu üzerine ciltlerce kitap yazıldı ve yazılmaya da devam ediyor. Türkiye sınırları içerisinde bolca yetişen incir de bu meyvelerden bir tanesi…

Birçok doğal gıda için kullanılan her derde deva  ifadesini incir için de rahatlıkla kullanabiliriz. Saymakla bitmeyen incir faydalarını sıralamadan önce önemli bir antioksidan olduğunu, özellikle kas ve sindrim sistemimiz için çok önemli olan lif açısından çok zengin olduğunu ve mineral, vitamin zenginliği bakımından birçok meyve sebzeye göre bir adım önde olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Taze incir içeriğinde bulundurduğu mineraller ile özellikle sinir sistemi açısından önemlidir. Mineraller arasında özellikle sinir sistemi için çok önemli olan potasyum, magnezyum ve sodyum bulunur. Başta C vitamini olmak üzere incirdeki vitaminler ise B vitamini ve K vitaminleridir. B vitaminleri arasında B2, B3 ve B6 vitaminleri açısından çok zengin olan incir, içeriğinde neredeyse yok denecek kadar az yağ bulunur. Bol miktarda lif içermesi ve düşük kalorili olması nedeniyle incir, taze incir ve kuru incir olarak diyet menülerinin olmazsa olmaz gıdaları arasında yer alır. Fakat her diyetin bir uzman eşliğinde yapılması gerektiği için doktorunuzun tavsiyesi olmadan fazla miktarda incir tüketmemekte fayda var.

1 İncir Kaç Kalori

Diyet menülerinde incir bulundurmak isteyenler için çok önemli bir soruyu yanıtlayalım; 1 incir kaç kalori? Beslenme ve diyet uzmanlarının yapmış olduğu çalışmalara göre, 1 adet orta boy siyah taze incirin 100 gramında bulunan kalori miktarının 74 kcal olduğu ifade ediliyor. Ancak 74 kalorinin yanı sıra sindirim kolaylaştıran lif yapısı tokluk hissi konusunda da en büyük yardımcınız olurken yağ içeriğinin çok az olduğunun altını bir kez daha çizelim.

incir faydalari

İncirin Zararları

Her gıda için geçerli olduğu gibi incirin en büyük zararı fazla tüketilmesi durumunda ortaya çıkabilmektedir. Yoğun lif yapısı nedeniyle fazla tüketildiğinde mide sorunlarına yol açabilir. Ayrıca içeriğindeki oksalat nedeniyle karaciğer, böbrek ve dalakta sorunlara yol açabilir. İncirin bilinen  diğer zararlarını kısaca özetlemek gerekrse, kalsiyum emilimini engellemesi, kan şekerini düşürmesi, alerjen etkilerdir. Eğer incire alerjisi olan biriyseniz ciltte kaşıntı şeklinde belirtiler ile karşılabilirsiniz.

İncirler Ne Zaman Olur

Türkiye’nin neredeyse her bölgesinde yetişen incir, sahip olduğu besin değerleri ve insan sağlığına faydaları anlaşıldıktan sonra dünyanın birçok bölgesinde yetiştirilmeye başlanmıştır. Türkiye’nin iklimi ve hava koşulları ise incirin doğal yetişme ortamına uygundur. Ilıman iklimleri seven incir ağaçları için kış aylarının ılık geçmesi, yaz aylarında 30 derece civarı sıcaklıklarda olması en uygun ortamlardır. Oldukça dayanıklı olan incir ağaçlarının bulundukları ortama adaptasyonu da üst seviyededir. Türkiye’de normal şartlarda incirin hasat zamanı mayıs ayı sonunda başlar ve haziran ayının sonlarına kadar devam eder. Bu aylarda toplanan incirler, yaz aylarının en sıcak günleri olan temmuz – ağustos aylarında kurutularak tüketime sunulabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz