İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur

Eyl 29 2017 - 6:47pm by kadinkokusu

İdrarda Gebelik Ne Zaman Belli Olur

Her kadının en büyük isteklerinden biri olan çocuk sahibi olabilmek adına en mutlu an, gebelik müjdesinin öğrenildiği andır. Bu anın heyecanını çoğunlukla anne adayları, kendi kendine yapmış oldukları gebelik testleri sonucunda tek başlarına yaşarlar. Sabırsız anne adaylarının en çok sorduğu soru idrarda gebelik ne zaman belli olur sorusudur. Kadınların gebelik testini evde yapabilmeleri mümkün olsa da kesinleştirmek için tıbbi destek ve testler şarttır. Gebelik testleri hakkında merak ettiklerinize buradan ulaşabilirsiniz. İdrarda gebelik testinin nasıl yapılacağı ve idrarda yapılan testlerin ne zaman en doğru sonucu vereceğine yönelik tüm soruların yanıtları….

Gebelik testleri hususunda bilinmesi gereken 2 türlü gebelik testinin gerçekleştirilebildiği ve bunların kan gebelik testi ve idrar gebelik testlerinden oluştuklarıdır. Kanda gebelik testleri sadece hastanelerde gerçekleştirilebilirken, idrarda gebelik testleri hem hastanelerde hem de eczanelerde satılan ticari ürünler aracılığıyla kendi kendine uygulanabilmektedir. İki testin de mantığı kanımızda ve idrarda hamilelik döneminde bulunan beta hCG hormonunun ölçülmesi esasına dayalı olarak çalışmaktadır. Bu hormon birleşme gerçekleştikten ve varolan yumurta spermle birleştikten yani döllendikten ve rahim duvarına tutunduğu süreçten sonra salgılanan bir hormondur. Gebelik konusunda en önemli delildir.

Gebelik testi ne kadar sürede belli olur sorusu bu iki tip test için farklıdır. İdrarda gebelik ne zaman belli olur sorusu için verilebilecek en doğru cevap beklenen adet tarihi üzerinden 7-10 geçmesi gerektiğidir. Kanda yapılan gebelik testi için de en doğru zaman beklenen adetin gecikmesidir. Ancak adet dönemi yaklaştığından da hamile olduğundan şüphelenen kadınlar testi yaptırabilirler. Sonucun negatif olması durumunda 1 hafta sonrasında tekrarlanması önerilir.

idrarda gebelik testi

Genel olarak kan testleri idrar testlerine göre çok daha hassas olsalar da eğer üreticinin belirlediği zamanlarda ve doğru şekillerde uygulanırlarsa, kadın tarafından kendi kendine uygulansalar bile yüzde yoksanın üzerinde doğru ve isabetli sonuç verme ihtimalleri vardır.  Bu testler çeşitli markalar tarafından üretilmekte ve her test ile beraber kullanıma ve genel bilgilendirmeye yönelik talimatlar sağlanmaktadır. Bu testlere eczanelerden ulaşılabilmekte ve yine eczaneler tarafından detaylı bilgi, testin uygulanması gereken zaman aralığı ve uygulanış şekli ile ilgili sağlanabilmektedir.

İdrarda gebelik testleriyle alakalı en sık sorulan sorulardan biri de gebelik testi ne zaman belli olur sorusudur. Bu konuda da bilinmesi gereken bahsedilen hormonun kanda ve dolayısıyla idrarda bulunabilmesi için gerekli olan sürenin belirli olmamasıdır. Gebelik hali idrarda gebelik testi en erken ne zaman belli olur denildiğinde en düşük 4-5 gün en fazla ise bir dahaki adetin gecikeceği 10 gün gibi bir süre zarfında belli olacağı bilinmelidir.

Bu testlere dair bilinmesi gereken diğer önemli bir detay da yalancı negatif ve yalancı pozitif olmaları durumlarıdır. Bu durumları açıklamak gerekirse yalancı negatif durumu gebelik oluşmuş olmasına karşın olmadığına yönelik bir sonuç alınması, yalancı pozitif durumu da gebelik olmamasına karşın olduğu yönünde bir sonuç alınmasıdır. Testlerin doğru zaman aralığı ve biçimde uygulanmaları böyle sonuçlar alınmaması yönünden önem taşımaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz