Hünnap Faydaları

Eki 28 2017 - 9:51am by kadinkokusu

Hünnap Faydaları

Doğal beslenmeyi sevenler için vazgeçilmez besin kaynaklarından birisi olan hünnap, Türkiye’nin de birçok bölgesinde yetişmektedir. Besin değeri olarak çok zengin olan hünnap, Türkiye’de bolca yetişmesine karşın halkımızın farkındalığının çok yüksek olduğu bir meyve değildir.

Hünnap faydaları hakkında bilgilendirmeden önce halk arasında hünnabın farklı isimlerle anıldığından bahsetmekte fayda var. Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hünnap için iğde, çiğde, innabi, ünnap gibi farklı isimler kullanılır. Asya ülkelerinde çok daha sık tüketilen hünnap aslında binlerce yıllık geçmişe sahiptir. Çin başta olmak üzere Asya ülkelerindeki tarihi kaynaklarda hünnap için ölümsüzlük meyvesi olarak da anılır. Bu ismin verilmesinin nedeni, doğal ortamında kendiliğinden yetiştiği ve çok dayanıklı bir ağacın meyvesi olduğu için her koşulda meyve vermesidir. Hünnap faydaları ve besleyici özelliği nedeniyle Asya’da isminin karşılığı “Tanrının kıymetli bir hediyesi” anlamına gelir.

Hünnap Nedir

Hünnap, çok yüksek boylara kadar ulaşabilen ağaçta yetişen bir meyve türüdür. Hünnabın yetiştiği ağaç Türkiye’de hünnap ağacı ya da iğde ağacı olarak bilinir. Hünnabın kendisi de ağacı da zeytini çok fazlasıyla andırır. Hünnap ağaçları çoğu kez zeytin ağaçlarına benzer ancak, zeytin ağaçlarından en temel ayırt edici özelliği daha uzun olmasıdır. Hünnap ağaçları 7-8 metreye kadar çıkabilir.

hunnap

Hünnap Nasıl Kullanılır

Hünnap ağacı ilkbaharın son günlerinde çiçek açar ve çiçeklerin dökülmesiyle hünnap meyvesi belirir. Yaz döneminin en sıcak aylarını olgunlaşarak geçiren hünnap, yaz aylarının sona ermesinin hemen ardından eylül aylarında taze olarak tüketilebilir. Eylül ekim ayında taze meyve olarak bulunan hünnap kurutularak da satılır ve kurutulmuş hünnap her mevsimde bulunabilir. Hünnap dışında sert ancak ince bir kabuğu soyularak yenir. Ancak kabuğunun da birçok faydası olduğu için kabukla da tüketilebilir. Hünnapın ortasında oldukça sert yassı bir çekirdek vardır. Hünnabın çekirdeği de faydalıdır ve bazı kimseler hap gibi yutar veya kaynatılarak suyu içilir.

hunnap yararlari

Hünnap Faydaları

Hünnap yararları arasında en önemlisi çok güçlü bir antioksidan kaynağı olmasıdır. Antioksidan olması nedeniyle kanser hastalığına karşı önleyici özelliği bulunur. Ayrıca lifli yapısı nedeniyle tokluk hissi veren, düşük kalorili ve yüksek enerji veren hünnap diyet listelerinde de sıklıkla tavsiye edilir. Hünnap tüketildiğinde az miktarda kalori alırız ve yüksek enerji verdiği için de kilo vermek isteyenlerin öğünlerinde bol bol yer verilir.

Öte yandan magnezyum, kalsiyum başta olmak üzere fosfor ve potasyum bakımından zengin olan hünnap, mineral deposudur. Hünnabın içeriğinde A ve C vitaminleri de bulunur. Bol lifli yapısı sindirim sistemine yardımcı olduğu gibi zengin mineraller sayesinde bağışıklık sitemini de güçlendirir. Antioksidan olduğu için karaciğer, böbrek, dalak gibi iç organlarımızın çalışmasını düzenler ve bu organları kanser riskinden korur.

Her faydalı meyve sebze de olduğu gibi hünnabın da en büyük zararı çok tüketildiği durumlarda kendisini gösterir. Her öğün için günde 5-6 hünnap tüketilmesi önerilirken, eğer tek seferde tüketilen hünnap sayısı artarsa sindirim sorunlarına yol açabilir. Bu durumda ishal olma riski ile karşı karşıya kalınabilir.

Hünnap Fiyatı

Sağlığımız açısından bu kadar faydalı olan hünnap fiyatı olarak da cep yakan nitelikte değildir. Taze olarak satın almak isterseniz hünnap fiyatı kilogram başına 20 TL ile 40 TL arasında değişmektedir. Kuru olarak tüketmek isterseniz de kuru hünnap fiyatı 15-20 TL aralığındadır. Ayrıca hünnap kendiliğinden yetişen bir meyve olduğu için Anadolu’nun birçok bölgesinde sahipsiz hünnap ağaçlarına rastlamak mümkündür. Eğer şanslıysanız şifa kaynağı olan hünnap için sokağınızda yetişen bir ağaca küçük bir poşetle uğramanız yeterlidir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz