Hamilelikte Hemoroid Tedavisi

Eki 21 2017 - 7:09am by kadinkokusu

Hamilelikte Hemoroid Tedavisi 

Hemoroid, makat etrafında bulunan toplar damarların varisi olmaktadır. Hemoroid kalıtımsal özellikler taşıyan bir rahatsızlıktır. Ana nedeni ise kabızlık olmaktadır. Hemoroidli hastalarda genellikle uzun süre kabızlık bulunmaktadır. Hemoroid rahatsızlığı toplumda çok sık bulunan bir rahatsızlıktır. Halk arasında en çok basur adıyla bilinmektedir. Hemoroidin bazı çeşitleri bulunmaktadır. Makat bölgesinde ise 3 ana toplar damar ağır bulunur. Bulunan bu ağların ikisi sağda diğeri ise solda yer almaktadır. Bunlara ise toplardamar yastıkları denmektedir. Kabız olunduğu zaman bunlar genişlemeye başlar. Genişledikleri zaman ise iç hemoroidler oluşmaktadır. Bu Hemoroidler zamanla makat dışına sürüklenmektedir. Böylece rahatsızlık meydana gelir.

Hamilelikte sık meydana gelen bir rahatsızlık olmaktadır. Gebelik başında Hemoroidler oluşabilir veya daha önceden varolan bu Hemoroidler bazı sorunlar meydana çıkarabilir. Böylelikle  hamilelikte hemoroid kanaması ortaya gelir. Bu şikayetler özellikle gebeliğin 6. ayından sonra çoğalmaktadır. Hamilelik esnasında Hemoroidin belirtisi dışkılama sırasında kan görülmesidir. Bu kanama kısa sürmektedir. Kısa bir süre içinde dursa da her dışkılama esnasında tekrardan kanamaktadır. Kanama ile birlikte ağrılar başlar. Ağrılar oldukça uzun sürmektedir. Hamilelik ile birlikte hormonların artışı da çoğalmaktadır. Hormonların artması da Hemoroidi tetikleyen etmenlerden biri olmaktadır.

hamilelikte hemoroide ne iyi gelir

Hamilelik sırasında Hemoroidi tamamıyla tedavi etmek maalesef ki mümkün olmamaktadır. Ancak şikayet azaltılarak hastanın rahat ettirilmesi sağlanabilir. İlk tercih genelde ilaç olmaktadır. Ancak hamilelik esnasında herhangi bir ilacın kullanılması mümkün değildir. Bu nedenle doktorunuza başvurarak doktorun önerdiği kortizon içermeyen ilaçları kullanmanız gerekmektedir. Bu ilaçlar ödemin azalmasına ve ağrıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Ağrı kesici hapları ve hamilelikte hemoroid kremi kullanarak da ağrılarınızın biraz dinmesini sağlayabilirsiniz. Hemoroid için dışkıyı yumuşatan ilaçlar bulunmaktadır. Ancak her ilaç hamilelik esnasında kullanılmadığından dolayı doktorun yazdığı şurup veya hapı kullanabilirsiniz. Dışkıyı yumuşatan bu ilaçlar sayesinde kabızlık engellenir ve Hemoroid şikayetleri azalmaya başlar. Hemoroid tedavisi için oturma banyoları da bulunmaktadır. Ancak oturma banyoları gebelikte önerilmeyen bir tedavi şekli olmaktadır. Kan dolaşımını düzenleyen haplar gebeliğin üçüncü ayından itibaren Hemoroidi iyileştirmek için doktor kontrolünde kullanılabilir. Hamilelikte hemoroid tedavisi evde bitkisel yollarla da yapılabilir.

Hamilelikte Hemoroid Bitkisel Tedavi

Hamilelik esnasında Hemoroid çok sık görülmektedir. Ancak hamile olunması sebebi ile herhangi bir ilaç kullanılamaz. Hamilelerin kullandığı ilaçlar kısıtlı olmaktadır. Peki hamilelikte hemoroid nasıl geçer? Hemoroid için bitkisel tedavi yöntemlerine başvurulabilir. Hamilelikte hemoroide ne iyi gelir diyorsanız muz birebir olmaktadır. İlaç kullanmadan bitkisel yolla Hemoroid tedavisi en iyi muz ile yapılmaktadır. Muz Hemoroid durumunda önerilen en etkili besinlerden biri olmaktadır. Bir diğer besin ise narenciyelerdir. Narenciyeler hamile kadınlar için çok faydalı olduğu gibi Hemoroide de ii gelir. Hemoroide iyi gelen diğer besin ise elma olamaktadır. Hamileler Hemoroid tedavisi için bol bol elma yiyebilir veya suyunu içebilir. Armut da lif içeren meyvelerden biri olduğu için Hemoroide iyi gelen besinlerden olmaktadır. Lahana turşusunu tercih ederek de Hemoroid rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz