Hamilelikte Folik Asit

Eki 11 2017 - 5:03pm by kadinkokusu

Hamilelikte Folik Asit

Folik asit, özellikle hamilelik döneminde ismi sıklıkla duyulan, çoğunlukla da hamileliğin ilk 3 ayında kullanılan vitaminlerden biridir . B vitamini üyelerinden olan folik asit, hamilelik döneminde bebeğin gelişimi için hayati önem taşıdığı için dikkatli kullanılmalı ve kullanılması ihmal edilmemelidir. Hamilelikte folik asit testi yapılarak da kişinin folik asit düzeyi hakkında bilgi de edinilebilir. Folik asit, B9 vitamini olarak bilindiği gibi folat olarak da bilinmektedir. Vücudumuzda kan yapımı ve yeni hücrelerin üretimi için önemli bir role sahip olan folik asit aynı zamanda damar sertliğinin de önlenmesi için önemlidir. Hamilelikte folik asit kullanılmazsa ne olur konusunda özellikle bunama, kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşıda yeterli miktarda vücutta bulunması gerekli. Hamilelik döneminde bebek gelişimi için önemli olduğu kadar annenin de bu süreci sağlıklı bir şekilde geçirebilmesi için de önemli bir yere sahiptir. Folik asit eksikliği ile ilgili öncelikle nedeni belirlenmeli ve sonrasında tedavi edilmelidir.

Hamilelikte Folik Asit Neden Kullanılır

Hamilelik döneminde bebekte görülebilecek omurga ve beyindeki sorunlarının gelişmemesi için folik asidin yeterli miktarda annede bulunması gerekir. Açık omurga nedeni ile oluşan sinir yolu kusurları beyine kalıcı hasarlar verebilmektedir. Beyin gelişimindeki anormallikler bebeğin gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde özenle kullanılması gerektiği gibi doktor tavsiyesi olan folik asit hamile kalınmadan önce de kullanılabilir. Normal şartlarda sebzelerden ve diğer çeşitli besinler ile folik asit ihtiyacı giderilebilmektedir. Ancak günümüzde üretilen besinlerin organik olmaması, dengesiz yetersiz beslenme folik asit yetersizliğine neden olmaktadır.Beslenmedeki yetersizlik ve diğer faktörler nedeni ile hamilelikte folik asit kullanımı önem kazanmaktadır.

hamilelikte folik asit kullanimi

Hamilelikte Folik Asit Faydaları

Hamilelikte folik asitin önemi deyince sağlıklı bir bebeğin dünyaya gelmesi ifadesini kullanabiliriz. Folik asit yetersizliği olan ya da folik asit kullanması gereken anne adaylarına dışarıdan ilaç takviyesi ile folik asit alırlar.

Folik asitin hamilelik dönemindeki en önemli faydası bebekteki gelişim bozukluklarının önlenmesidir. Alyuvar yani kırmızı kan hücrelerinin oluşumundaki temel bileşen olan folat, hamileliğin ilk dönemlerinin sağlıklı geçmesinde etki eder.

Halk dilinde bebeğin sırtında açıklık olarak ifade edilen nöral tüp defekti anomalisinin oluşmasını önler.

Yeteri kadar folik asit alımı bebekte merkezi sinir sisteminin kuvvetli olmasını sağlar.

folik asit faydalari

Hamilelikte Folik Asit Ne Zamana Kadar Kullanılmalı

Genel olarak uzmanlar tarafından folik asit kullanımına bebek sahibi olmaya karar verildiği zaman başlanması önerilir. Eğer başlanmamışsa hamile kalındığında doktor tarafından anne adayına folik asit reçete edilecektir. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında kesintisiz olarak kullanılması tavsiye edilir. Hamilelikte folik asit doktorun önerdiği süre boyunca kullanılmalıdır. Dışarıdan folik asit takviyesi dışında folik asit içerek besinler tüketmeye hamilelik dönemlerinde büyük özen gösterilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz