Hamile Yogası

Kas 4 2017 - 2:37pm by kadinkokusu

Hamile Yogası

Yoga, bedenin, ruhun ve zihnin bütünleşmesi  anlamındadır. Sağlıklı bir hamilelik süreci için beden, ruh ve zihnin uyum içinde çalışması gerekir. Son dönemlerde özellikle stres ve gerginlik uzaklaşmak, sakinleşmek, bedenimizle birlikte ruhumuzu ve zihnimizi dinlendirmek için yoga ilk kapısı çalınan aktivitelerden biri olmuştur. 40 haftalık hamilelik sürecinde anne adayının yeni hayatına alışması, hem fiziksel hem psikolojik olarak rahatlaması ve dinlenmesi için hamile yogası en güzel egzersizdir.

hamile yogasi

Hamile yogası, hamilelik sürecini rahat geçirmenizi sağlarken, anne adayını doğuma hazırlar. Yoga hareketleri, vücut esnekliğini sağlarken, bulantı sorunlarının hafiflemesinde etkili olur ve nefes hareketleri doğum esnasında yardımcı olur. Hamile yogası, faydalarını sadece hamilelik döneminde değil, hamilelik sonrasında da kendini hissettirir.

Peki hamile yogası anne adaylarına hangi faydaları sağlar bunları sıralayalım;

  • Düzenli yapılan yoga ile fiziki kondisyon sağlanır ve korunur.
  • Hamilelik döneminde vücutta meydana gelen değişikliklere bağlı olarak gelişen duruş bozuklukları hamile yogası sayesinde en aza indirgenir.
  • Yoga hareketleri solunumun düzenlenmesini sağlar.
  • Dolaşım sisteminin güçlenmesinde etkilidir.
  • Özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde sıkça yaşanan sabah bulantılarının ve kusmalarının azalmasında etkilidir.
  • Karın kaslarını güçlendirmesi etkisi ile bağırsak hareketlerini düzenler.
  • Motivasyonu ve konsantrasyonu artırır.
  • Huzurlu, stresten uzak, dingin bir hayata ulaşmadan yardımcı olur, hoşgörü ve mutluluğu artırır.

Hamilelikte Yogaya Ne Zaman Başlanabilir

Birçok uzman görüşü ilk 3 ayın tamamlanması ile yani 12. Haftadan sonra doktorun da onayı ile yoga yapılabileceğini ifade eder.

Hamilelikte Yoga Hareketleri

Asanalar:  Anne adayını vücudunu, yeni haline hazırlar, hamilelik döneminin daha sağlıklık ve rahat geçmesini, doğumun daha kolay olmasını sağlar. Aynı zamanda bebeğe giden kan akımına yaptığı olumlu etki ile bebeğin daha iyi beslenmesinde yardımcıdır.

Pranayama: Nefes teknikleri ile, anne adayının doğru nefes almasına destek olur.

Mudra ve Banda: Üreme organları üzerinde olumlu etkileri vardır.

Meditasyon: Korku, endişe ve karmaşadan uzaklaşmayı sağlar. Annenin bebeği ile iletişim kurmasında etkilidir.

Derin Gevşeme: Fiziksel ve ruhsal anlamda rahatlamayı ve gevşemeyi sağlar.

hamilelikte yoga hareketleri

Hamilelik süresince düzenli uygulanan yoga ezgersizleri, hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkabilecek kramp ve ödem gibi durumların minimuma inmesini sağlar. Karın kaslarını güçlendirmesi, doğru nefes teknikleri ile doğum kanalının rahatlasında etkili olup, doğumun daha kolay ve hızlı olmasını sağlar.

Mutlu bir hamilelik dönemi, rahat bir doğum ve doğum sonrası süreci yaşamak için yoga egzersizleri başvurulan yöntemlerden biridir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz