Gebelik Belirtileri Nelerdir

Tem 29 2018 - 4:30pm by kadinkokusu

Gebelik Belirtileri Nelerdir

Bebek sahibi olmak isteyen ve gebe kalmak çabasında olan tüm kadınların en çok merak ettikleri gebelik ilk belirtileri nelerdir konusudur. İlk gebelik belirtileri arasında en önemli haberci herkesin bildiğin gibi adet gecikmesidir. Ancak adet gecikmnesinden önce en erken gebelik belirtileri nelerdir, hangi durumlar bir gebeliğe işaret eder biraz bunlardan da bahsedelim. Detaylara geçmeden önce bu belirtilerin her kadında hatta bir kadının her hamileliğinde bile farklılık gösterebileceğinin altını özellikle çizelim.

İlk Hamilelik Belirtileri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi gebeliği tespit eden en kestirme yol gebelik testidir. Gebelik testleri hakkında buradaki linke tıklayarak merak ettiğiniz sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Gebelik testi yapmadan önce aşağıda ileteceğimiz ilk gebelik belirtileri sizi test yapmanıza yönlendirebilecek başlıca ipuçlarıdır.

ilk gebelik belirtileri

Mide Bulantısı ve Kusma

Hormonlardaki değişiklikler nedeni ile özellikle sabah bulantıları ve kusmalar ilk gebelik belirtileri arasındadır. Döllenmenin hemen sonrasında gelişebileceği gibi, döllenmen sonrasındaki haftalarda da yaşanmaya başlayabilir.

Sürekli Uyku Hali ve Halsizlik

Kadının bedeninin gebeliğe uyum sağlama sürecindeki değişimler, anne adayına kendini aşırı yorgun hissettiren en önemli faktördür. Sürekli uyuma isteği, uyku saatlerinin uzaması, yorgunluk ve halsizlik hissi aniden kendini göstermiş ise gebelik işareti olabilir.

Sık İdrara Çıkma

Çoğunlukla döllenmeyi takip eden 1 ila 3.hafta sonrasında idrara çıkma ihtiyacı sıklaşır. Geceleri uykunuzdan uyanıp idrara çıkmaya başladıysanız, gün içinde sık sık idrara çıkma ihtiyacı duyuyorsanız en erken gebelik belirtileri nelerdir sorusunun bir cevabını yaşıyorsunuz demektir.

Göğüslerde Hassasiyet

Hormonlardaki değişiklikten en hızlı etkilenen göğüslerdir. Regl dönemi öncesinden yaşanan hassasiyet, şişkinlik ve dolgunluk bir gebelik söz konusu ise daha da şiddetlidir.              Döllenmeden itibaren şişkin, dolgun, aşırı hassas ve ağrılı göğüsler hamileliğin ilk günleri yaşayabileceğiniz belirtiler arasındadır.

Koyulaşan Meme Uçları

Hormonlardaki değişiklikler, göğüslerin yalnızca hassas ve şişkin olmasına neden olmaz. Göğüs uçlarındaki halkadaki değişiklik hamilelik döneminin başından fark edilir derecede değişir. Koyulaşma ile birlikte ortaya çıkan sivilce şeklindeki minik kabarcıklar da bu dönemde dikkat çekecek kadar kendini belli eder. Tabi bu her kadında yaşanır bir durum olmayabilir.

Koku Hassasiyeti

Özellikle parfüm, yemek gibi kokulardan rahatsız oluyor ve mideniz bulanıyorsa, koku hassasiyeti de bir işaret olabilir.

Karında Şişkinlik Hissi

Hamileliğin ilk günleri, hormonlardaki değişim vücutta özellikle karında şişkinlik hissedilmesine neden olur. Adet dönemindeki ödem ve şişkinlik hissi, gebe kalmayı planlayan kadınlar için kesin olmasa da var olan diğer belirtileri destekleyen gebeliğin ilk belirtileri arasındadır.

Adet Gecikmesi

Elbetteki hamile olduğunuza şüphelenmenizi sağlayacak en net belirti adet gecikmesidir. Düzenli olarak adet olan bir kadın için beklenen tarihte kanama gerçekleşmedi ise hamile olma ihtimalini düşünmek çok da yanlış sayılmaz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz