Folik Asit Nelerde Bulunur

Eki 7 2017 - 9:10am by kadinkokusu

Folik Asit Nelerde Bulunur


Sinir sistemi, metabolizma ve kan hücreleri üzerinde etkili olan folik asit, B grubuna ait vitamin türlerinden biridir. Özellikle hamilelikte folik asit değerleri oldukça düştüğü için, kadınlar için önem arz etmektedir. DNA sentezinde de önemli bir rol oynamaktadır.  Her bir birey günlük olarak ortalama 100- 200 mcg arasında bir değere sahip olmalıdır. Bu değerler, özellikle gebelik sürecinde artışa geçmektedir. Bu yüzden, daha büyük ihtiyaç ortaya çıkmaktadır. Bunu besin ve ilaç takviyeleriyle artırmanız gerekiyor. Hamilelik öncesi, folik asit değerleriniz azsa,  mutlaka 3-4 ay önceden ek besin takviyesi almanız lazım. Öncesinde, bir jinekoloğa ya da uzmana danışmanız lazım. Folik kelimesi, Latince ‘foliage’ kelimesinden türemiştir. Anlam olarak yeşillik kelimesini ifade ettiği için, sebze ve bitkilerde çok bulunduğunu söyleyebiliriz.  Sebzelerin yanı sıra kırmızı et de folik asit açısından zengindir.
Birçok bitki ve sebze de folik asit bulunmaktadır. İlk olarak, koyu yapraklı sebzelerden, ıspanak, lahana, marul gibi türlerin folik asit için son derece yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Folik asit içeren yiyecekler arasında, portakal, mandalina, greyfurt gibi turunçgiller de bulunmaktadır. Bununla beraber doğru kuruyemiş tüketimi de size bu süreçte yardımcı olacaktır. Badem, fındık, susam, ay çiçeği ve kabak çekirdekleri gibi birçok kuruyemişte folik asit bulunmaktadır. Bu vitaminin bulunduğu diğer yiyeceklerden de söz etmek gerekirse, karnabahar, kereviz, pancar, avokado, fasulye, brüksel lahanası gibi seçeneklerin de olduğunu söyleyebiliriz. Folik asit hangi besinlerde bulunur konusuna ek olarak, kuşkonmaz, tahıllı ekmek ve benzer şekilde kahvaltılık gevrekte de bulunmaktadır. Hayvansal gıdalar içerisinde ise, ciğer, dalak etlerinde, yumurta, süt, yoğurt ve dana, kuzu gibi kırmızı etlerde de folik asit iyi derecede bulunuyor.

folik asit hangi besinlerde bulunur

Folik Asit İçeren Besinler


Folik asit eksikliği, kişilerde anemi ile aynı belirtileri göstermektedir. Vücudunuzda gerçekleşen halsizlik, iştah kaybı gibi durumlarla bazı sinyaller alabilirsiniz. Bununla beraber, ciddi seviyelere ulaşması durumunda kalp rahatsızlıklarına ya da sinir sisteminde zayıflamalara sebep olabilir. Özellikle gebelik dönemlerinde daha ciddi etkileri olmaktır. Anne için de bebek için de kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu yüzden bir uzmana danışarak ciddi folik asit, B9 eksiklikleri için ilaç takviyesi de gerekmektedir. Bunun yanı sıra, besinler almanız daha etkili olacaktır. Folik asit nelerde var derseniz, b12 ve folat içeren gıdalar olmasına dikkat etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Hekiminiz bunun için size bir tavsiye listesi verecektir. Bunun yanı sıra, sizler de süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Tabii ki günlük dozu aşmamak şartı ile. Çünkü fazla kalsiyum tüketimi aynı zamanda demir eksikliğine de yol açabilmektedir. Kuşkonmaz, lahana, fasulye, mercimek, brüksel lahanası, karnabahar gibi sebzeler tüketmeniz de son derece yararlı olacaktır.

folik asit iceren besinler

Yorumlarınızı Bekliyoruz