Fitil Nasıl Kullanılır

Eyl 9 2017 - 2:52pm by kadinkokusu

Fitil Nasıl Kullanılır

Anüs yolu ile verilen, çoğunlukla mumlu kıvamda olan ve bağırsaklar tarafından kolaylıkla soğurulan bir maddedir. Fitil ne işe yarar neden kullanılır kısaca bunlardan bahsedelim. İlerlediği durumlarda aşırı acı ve yanmaya neden olan basur tedavisinde, özellikle mideye dokunan ilaçlar yerine, astım hastaları için astım krizlerinde, solunum güçlüğünün yaşandığı durumlarda, çocuklarda ve bebeklerde kullanılır.

Vajinal Fitil Ne İşe Yarar

Çeşitli kadın hastalıklarının tedavisinde de fitil kullanılır. Vajinal akıntı, bazı vajinal mantar hastalıklarının tedavisinde çoğunlukla fitil tercih edilir. Tedavide fitil kullanılmasının nedeni etkisinin ve tedavisinin daha hızlı olması ve daha hızlı netice alınmasıdır. Fitil deyince birçok kadın fitil kullanımından çekinir. Fitil vajinaya nasıl yerleştirilir, fitil kullanımı nasıl olmalıdır bunun detaylarını aktaralım ve düşünüldüğü kadar çekinilecek bir durum olmadığını anlatalım.

fitil kullanimi

Öncelikle belirtelim, fitilin bakireler tarafından kullanılması uygun değildir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doktorunuza mutlaka bunu bildirin ve vajinal fitil kullanmayın. Vajinal fitillerin gece kullanılması önerilir. Gece, ayağa kalkma ve hareket olmayacağı için fitilin kayması ya da çıkma durumu olmayacaktır. Fitili yerleştirmeden önce ellerinizi mutlaka yıkayın ve düz bir zemine yatın. Fitili ambalajından çıkarın ve ince olan kısmını vajina deliğinden içeri doğru itin. Yapısından dolayı, fitil kolaylıkla herhangi bir rahatsızlık vermeden içeri doğru kayacaktır. Rahminizi kısa bir süre sıkın ve öyle kalın. Fitilin yerleştiğinden emin olduktan sonra kalkabilirsiniz. Ancak herhangi bir şekilde fitilin çıkmaması ve maksimum fayda sağlaması için uykudan önce fitili kullanmanızı öneririz.

vajinal fitil

Bazı durumlarda yetişkinlerde anüsten de fitil kullanımın söz konusu olabilir. Makattan fitil nasıl kullanılır bu durumda fitil kullanımı nasıl olmalıdır açıklayalım. Hasta yan tarafına doğru yatırılır ve butları ayrılır. Ambalajından çıkarılan fitil, hafifçe anüsten içeri doğru itilir. Fitil uygulamasından sonra hasta kısa bir süre istirahat ettirilir. Fitil kullanımı sırasında hijyenik olması açısından mutlaka eldiven kullanılmalıdır.

makattan fitil nasil kullanilir

Bebeklerde Fitil Nasıl Kullanılır

Çocuklarda ve bebeklerde fitil kullanımı oldukça yaygındır. Özellikle yüksek ateş durumunda, ateş düşürücü fitil kullanılır. Bebeklerde fitil kullanımı nasıl uygulanmalı ve nelere dikkat edilmeli bunları sıralayalım;

bebeklerde fitil kullanimi

  • Bebeğin sakin olduğu bir an kollanmalıdır. Ağlıyor ya da huysuzsa dikkatini dağıtacak şeyler yapılabilir.
  • Fitili uygulayacak kişinin de nazik olması gerekmelidir.
  • Sonrasında bebeğin altı açılmalıdır.
  • Fitil uygulanmadan önce anüs, zeytinyağı ya da uygun bir krem ile yumuşatılabilir.
  • Bebeğin ayak bilekleri tutulur hafifçe yukarı kaldırılır ve başına doğru yaklaştırılır.
  • Bebeğin anüsü gergin pozisyonda iken fitil içeriye hafifçe itilir.
  • Fitil uygulandıktan sonra bir süre butları birleştirilerek tutulabilir.

Bebeğe fitil nasıl sokulur video olarak da bu konuda nasıl yapmanız gerektiği konusunda aydınlatıcı olabilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz