Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Eyl 25 2017 - 11:24am by kadinkokusu

Evde Gebelik Testi Nasıl Yapılır

Gebelik, bir kadın için kendisini en özel hissettiği dönemlerden biridir. Dünyaya bir can daha getirecek olmanın mutluluğunu yaşayan kadınların, gebeliği ilk kez öğrendiği anlar ise unutulmaz… Güzel ve özel olduğu kadar heyecanlı, zorlu geçecek bir 9 aylık sürecin habercisi olan gebeliğin öğrenilmesi için birçok yöntem bulunur. En etkili yöntem doktorların muayenesi ve kontrolleri sonucunda öğrenilen gebelik haberi olsa da çiftlerin çoğu doktora gitmeden önce evde gebelik testi ise bu müjdeli haberi fısıldayan yöntemlerden biridir.

Yapılan bilimsel çalışmalara göre, gebelik bekleyen çiftlerin neredeyse tamamına yakını doktora görünmeden önce kendisi evde yapılan gebelik testleri ile durumunu öğrenmektedir. Gebe olduğunu tesadüfen öğrenenler dışında gebelik ihtimali olduğunun farkında olan kadınların kendi gebelik testlerini yapmaları için birçok yöntem bulunmaktadır.  Evde gebelik testi deyince akla gelen ve en çok güvenilen yöntem eczanelerde satılan gebelik testi kitleridir. Bu kitler, bilimsel çalışmalar sonucu olarak piyasaya sürüldüğü için kişiler arasında çok fazla tercih edilmektedir.

evde yapılan gebelik testleri

Günümüzde halan bazı faktölerin etkisi bilimsel yöntemleri kullanmak yerine, uyguladığı farklı doğal yöntemler mevcuttur. Birçoğu doğanın bize sunduğu kimyasal tepkimelerin halk tarafından deneyimlemesi ile hayatımıza girmiş olan evde yapılabilecek gebelik testleri olarak bilinir.  Her evde rahatça bulunan malzemeler ile yapılan doğal gebelik testlerinin en popüler olanları, limon ile ve karbonat ile yapılanlardır. Bu iki gebelik testine ek olarak sık kullanılan bir diğer evde yapılan gebelik testi yöntemi ise kaynatma yöntemidir. Bu saydıklarımız en popüler olan gebelik testi yöntemleri arasında yer alırken, alternatif olarak çamaşır suyu, sirke ve ton balığı suyu, diş macunu, şeker, kırmızı lahana ve sabunla da gebelik testi yapılabilmektedir.

evde yapılabilecek gebelik testleri

Evde yapılan bu testlerinin sayısı çok fazla olsa da aslında birçoğu aynı kimyasal reaksiyon ile bize hamile olup olmadığımız sonucu ile sadece fikir verir. Ve hepsinin bir diğer ortak özelliği ise evde idrarla gebelik testi olmalarıdır. Bu testler idrar ile yapıldığı için sağlığa herhangi bir zararı yoktur. En doğru bilgi elbetteki doktor tarafından uygulanan yöntemler ile sonuçlardadır.

evde yapilan gebelik testi

Kadınların hamile olup olmadıklarını öğrenmek için evde başvurdukları bu yöntemlerin birçoğunun uygulama şekli aynıdır. Limon, karbonat, sirke, şeker, diş macunu, elma sirkesi gibi maddeler yardımıyla yapılan testler genellikle idrarla karıştırılarak sonuca ulaşılır. İdrara karıştıran bu malzemeler, kadınların idrarı içerisinde bulunan kimyasallar ile tepkimeye girerek çeşitli reaksiyonlar gözlemlenir. Bu reaksiyonlar, idrarda çökme, köpürme, renk değiştirme gibi faaliyetler olabilir. Örneğin; hamile olduğundan şüphelenen kadınlar idrarını,  limon, sirke, karbonat, sabun gibi maddeler ile karıştırdığında, oluşan karışım köpürürse kadınların hamile olma ihtimali çok yüksek olduğu sonucuna ulaşılır.

Evde Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır

Yukarıda anlatılan doğal yöntemler dışında eczaneden satın alınan evde gebelik testi en doğru sonucu cinsel ilişkinin üzerinden 15 gün geçmesi ile yapıldığında verir. Yani düzenli olarak görülen adetin bir hafta geciktiği dönemler evde gebelik testi için uygun zamanlar olarak kabul edilir.

evde gebelik testi

Mutlaka Doktora Görünün

Doğal yöntemler ile evde yapılan bu testleri yapan tüm anne adaylarının bilmesi gereken en önemli gerçek ise kendi yaptıkları bu testlerin kesin sonucu asla vermeyeceğini bilmelidir. Sadece hamile olma ihtimalini destekleyen bu yöntemler sonucunda gebelik işareti görenlerin mutlaka bir kadın doğum doktoruna başvurmaları gerekir. Evde uygulanabilen doğal yöntemlerin sağladığı en büyük avantaj ise kadınların her şüphelendiğinde doktora gitme durumundan kurtarmasıdır. Gebelik testleri hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yorumlarınızı Bekliyoruz