Dermoid Kist Nedir

Eki 5 2017 - 8:18pm by kadinkokusu

Dermoid Kist Nedir

Dermoid kist nedir öncelikle bunun kısaca tanımını yapalım. Çoğunlukla üreme çağındaki kadınlarda görülen iyi huylu rahim tümörü tipidir. Kese denebilecek bir yapısal şekle sahiptir. Bu kesenin içerisinde ise deri dokusu, saç, diş, kıkırdak parçaları, kemik dokusu, tiroid bezi hücreleri ve sinir hücreleri gibi her türlü doku görülebilir. Bu kistler boyutları itibari ile farklılık gösteren bir yapıya sahiptirler ve bir santimetreden kırkbeş santimetreye kadar çeşitli olabilmektedirler. Genelde yavaş ve agresiflikten uzak bir büyüme karakteri sergilerler. Bilimsel çalışmalar kısırlık tedavisi gören hastalarda dermoid kistin görülme sıklığının yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Genel olarak sağ ve sol yumurtalıkta, nadir olarak da iki yumurtalıkta birden görülür. Günümüzde en çok sorulan sorulardan bir tanesi de dermoid kist ve hamilelik konusudur. Öncelikle dermoid kistler hamileliğe bağlı oluşumlar değildir.  Hamilelik esnası, öncesi veya sonrasında gelişebilmektedirler. Gebelikte dermoid kistle tanılanan hastaların büyük bir çoğunluğunda bu kist doğumla ya da gebelik süreciyle alakalı bir soruna neden olmamıştır.

dermoid kist belirtileri

Dermoid Kist Belirtileri

Belirtiler kistin boyutu ve hastaya bağlı olarak değişebilmekle beraber en sık karşılaşılan belirtiler ve hasta şikayetleri şöyle sıralanmaktadır.

Karın ağrısı: En sık rastlanan belirti türüdür. Ancak karın ağrısı birçok gerekçeye bağlı olabileceği için dermoid kist için gerekçe gösterilmeye tek başına yeterli değildir. Diğer belirtiler ile birlikte yorumlanmalıdır.

İdrara çıkarken ağrı ve yanma: Kistin rahim içerisinde idrar yollarına doğru büyümesi nedeniyle oluşturduğu baskıdan kaynaklanan ağrıdır.

Açıklanamayan kilo alımı: Kişi beslenmesinde bir aşırılık olmamasına karşın kilo alıyorsa bu durum hormonlardaki sorun nedeniyle açıklanabilir. Hormonlardaki bozukluğun bir gerekçesi ise dermoid kist olabilir.

Anormal vajinal kanama: Rahim içerisindeki kistin büyüklüğü ya da diğer dokulara yaptığı baskı adet dönemlerindeki kanama miktarını artırabilir.

Kasık ve sırtın alt bölgesinde sürekli bulunan batmayan ağrı: Bu ağrı ise genellikle rahimin dışında gelişen kistlerde rastlanır. Rahim sınırları içerisinde olan bu kistin sebep olduğu ağrı gündelik yaşamı etkiliyorsa ameliyat ile alınması zorunlu hale gelebilir.

Mide bulantısı ve bazen bu duruma eşlik edebilen kusma: Kistin gelişmesine de neden olan hormonal bozuklukların etkisiyle mide bulantısı da görülebilir.

Dermoid Kist Tedavisi

Büyük bir kist varlığı rahimin torsiyonu yani dönmesi sonucu ani başlayan sendromlara ya da kistin yırtılması dolayısıyla oluşabilecek şiddetli kanama durumları da bulunmaktadır. Dolayısıyla genelde dermoid kist ilaç tedavisi yerine tercih edilen bu kistlerin cerrahi operasyonla alınmasıdır. Çünkü bahsedildiği gibi rahmin dönmesi ve şiddetli kanama riskleri önemli komplikasyonlardandır. Dermoid kist ameliyatı kistin o anki durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir ancak genelde laparoskopik olarak yani açılan ufak bir kesikten gerçekleştirilen girişimle kistin ve bazen 2 yumurtalıktan birinin alınmasıyla gerçekleşir. Bazı durumlarda rahmin tamamen çıkarılması gerekebilmektedir. Dermoid kist ve gebelik konusunda ise kistin o anki durumunun hekim tarafından değerlendirilmesi doğrultusunda hareket edilmektedir. Ancak eğer kist belirli bir boyutun üzerindeyse ameliyat gerekebilmektedir.

Dermoid Kist Ameliyat Sonrası Hamilelik

Dermoid kist ameliyatları bahsedildiği gibi çeşitlidirler ve bu ameliyatların içerikleri önemlidir. Burada kastedilen dermoid kist ve hamilelik konusunun gerçekleştirilen operasyonda çıkarılan yapılarla alakalı olarak değişebileceğidir. Örneğin operasyonda rahim tamamen çıkarılmışsa ne yazık ki daha sonra gebelik mümkün olmamaktadır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz