Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

Eyl 19 2018 - 10:03am by kadinkokusu

Çamaşır Makinesi Nasıl Temizlenir

Çamaşırlarımızı temizleyen makinemizin temizliği belki de en fazla ihmal edilen detaylardan biridir. Sürekli su ve deterjan içinde neden temizleyelim dediğinizi duyar gibiyiz. Ancak makinenizin ömrünü uzatmak, çamaşırların daha temiz çıkmasını sağlamak için dönem dönem çamaşır makinesi temizliği yapılmalıdır. Peki çamaşır makinesi nasıl temizlenir.

 

Çamaşır Makinesinin Dış Temizliği

Nemli bir bez kullanarak çamaşır makinenizin dışını, üst bölümünü, kontrol paneli ve kapak kısmını temizleyebilirsiniz. Makinenizin üzerinde lekeler mevcut ise biraz bulaşık deterjanı ve sirke yardımı ile lekeleri kolaylıkla çıkartabilirsiniz.

Deterjan ve Yumuşatıcı Gözü Temizliği

Çamaşır makinesi parçaları içinde en fazla kirlenen, tortu ve uzun süre temizlenmediğinde küf oluşan deterjan ve yumuşatıcı gözüdür. Deterjan ve yumuşatıcı gözünü çıkardıktan sonra, sünger ve diş fırçası yardımı ile temizleyebilirsiniz. Yine sirke ve bulaşık deterjanı yardımcınız olabilir. Deterjan gözünün oturduğu bölmeyi de unutmamak gerek. Yine nemli bir bez yardımı ile temizliğini yapabilirsiniz.

deterjan ve yumusatici gozu

Çamaşır Makinesinin İçi Nasıl Temizlenir

Makinenizin deterjan ve yumuşatıcı gözüne beyaz sirke koyun. Pamuklu programda ve en yüksek sıcaklıkta çalıştırın. Program bittiğinde çamaşır makinenizin kapağını açık bırakarak kurumasını sağlayın.

Çamaşır makinesi temizliği karbonat ile kolaylıkla yapılabilir. 1 çay bardağı karbonat ve 1 su bardağı beyaz sirkeyi karıştırın ve deterjan gözüne ekleyin. Makinenizi yüksek ısılı uzun bir programda boş olarak çalıştırın. Program bittiğinde kapağı açık bırakarak tamamen kurumasını bekleyin. Sirke ve karbonat karışımı makinenizin tüm temizliğini yapmış olacaktır.

camasir makinesinin ici nasil temizlenir

Çamaşır Makinesi Kokusu Nasıl Temizlenir

Kapak ve kazan arasında kalan körük lastiği zamanla kirlenir veya küflenir. Bu durumda makinenizin kötü kokmasına neden olabilir. Bunu önlemek için her yıkamadan sonra düzenli olarak körük lastiğinin temiz bir bez ile kurulanması gerekir. Temizlemek için belirli aralıklarla da limon ve su karışımı kullanabilirsiniz.

Ayrıca her yıkamadan sonra makinenin kapağını açık bırakarak tamamen kuruması gerektiğini unutmayınız.

camasir makinesi kokusu nasil temizlenir

Çamaşır Makinesi Temizleme Tableti

Çamaşır makinesi temizliği için uygulanabilecek diğer bir yöntem de temizleme tableti kullanmaktır. En sık önerilen ürünler sizler için araştırdık. Marketlerden ya da internetten temin edebileceğiniz ürünlerden bazıları;

  • Marc Çamaşır Makinesi Temizleyici
  • Fınısh Makine Temizleyici Tablet
  • Wpro Çamaşır Makinesi Temizleme Tableti
  • Pril Makine Temizleyici
  • Promaxx Çamaşır Makine Temizleyicisi

camasir makinesi temizleme tableti

Yorumlarınızı Bekliyoruz