Brokolinin Faydaları

Oca 2 2018 - 10:56am by kadinkokusu

Brokolinin Faydaları

Lahana ailesinden olan brokoli, en fazla tüketilen ve sevilen sebzeler arasında yer almasa da en faydallı sebzeler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Brokolinin faydaları nelerdir bunları sıraladıkça mutfağınızdan eksik etmeyeceğiniz sebzeler arasında olacağından eminiz. Brokoli faydaları, brokoli suyunun faydaları ve kadınlar arasında brokoli zayıflatırmı sorularına gelin birlikte yanıt arayalım.

brokoli zayiflatirmi

Kansere Karşı Korumada Etkilidir

Brokoli faydaları arasında ilk belirtmemiz gereken kansere karşı olan etkin koruma özelliğidir. Vücutta kansere neden olabilecek unsurları ortadan kaldırabilme etkisi ile özellikle cilt kanseri, meme kanseri, rahim ve erkeklerde prostat kanserine karşı önemli ölçüde koruma sağlamaktadır. Haftada 3 kez brokoli tüketilmesi önerilmektedir.

Kan Basıncını Düzenlemede Etkilidir

İçeriğinde bulunan kalsiyum, magnezyum ve potasyum ile kan basıncını düzenler. Gün içinde kan basıncınızın uygun seviyede olması, hızlı kan akışı ve kendinizi daha dinç hissetmek için beslenme listenizden brokoliyi eksik etmeyin.

Kemik Sağlığını Korur

Brokoli tüketerek vücudunuzda giren kalsiyum ve K vitamini kemiklerinizi güçlendirir ve özellikle kadınlar için en büyük sağlık sorunları arasında olan kemik erimesini önemli derecede önler.

Göz Sağlığını Korur

Göz sağlığımız için gerekli olan A vitamini brokolide bolca bulunduğundan, brokoli faydaları arasında göz sağlığımız için gereksinimi göz ardı etmemek gerekir. Göz sağlığı için tahmin edildiğinden çok daha etkili olan brokoliyi çocuklarımıza mutlaka yedirmeliyiz.

Zayıflamayı Hızlandırır ve Kolaylaştırır

Lif bakımından oldukça zengin olan brokoli, sindirim sisteminin sağlıklı ve düzenli çalışmasında oldukça etkilidir. Özellikle kilo vermek isteyen kadınların en çok sordukları brokoli zayıflatırmı sorusuna ciddi olarak evet diyebiliriz. Özellikle çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Doğal Detokstur

Kanı temizler, ürik asit gibi zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar, kaşıntı, egzama, döküntü, böbrek taşı gibi hastalıklara karşı detoks etkisi sağlar.

Brokoli Kansızlığı Önlemede Etkilidir

Demir eksikliğinin neden olduğu kansızlık yani diğer adı ile anemi, yaşam kalitesini düşüren önemli hastalıklardan biridir. Brokoli faydaları arasında ilk sıralarda kansızlığı önlemeye olan etkisini söyleyebiliriz. Düzenli brokoli tüketimi ile kansızlık için önlem alabilirsiniz.

Brokolinin Saça Ve Cilde Faydaları

Brokolinin içeriğinde yer alan mineral ve vitaminler, saç köklerini güçlendirir, saç dökülmesini önler, saçın hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar. Sağlıklı ve parlak bir cilde sahip olmanızı sağlarken, yaşlanmayı geciktirir.

brokoli suyunun faydalari

Brokoli Nasıl Tüketilmeli

Brokoliyi çiğ ya da buharda haşlayarak tüketmeniz önerilir. 15 dakikalık bir süre brokolinin haşlanması için yeterlidir. Limon ve zeytinyağı ilavesi ile soğuk salatalarınız arasında yer alabilir. Çiğ olarak salatalarınızda yer verebilirsiniz.

Evde taze olarak hazırladığınız brokoli suyunu da tüketerek faydalanabilirsiniz. 1 litre kaynayan suya 250 gram yıkadığınız brokoliyi ilave edin ve 5 dakika kada kaynatın. Suyunu süzerek içebilirsiniz. İçerken dilerseniz limon ilave edebilirsiniz. Brokoli suyunu düzenli tüketmeyi düşünüyorsanız, çikolata, kahve ve ceviz tüketimine ara verilmesi gerektiği uzmanlar tarafından ifade edilir.

Yorumlarınızı Bekliyoruz