Boş Gebelik Nedenleri

Kas 11 2017 - 1:07pm by kadinkokusu

Boş Gebelik Nedenleri

Boş gebelik anembriyonik olarak da bilinir. Halk arasında ifade edilen tanımı su gebeliğidir. Babadan gelen sperm ile annenin yumurtası birleşir ve döllenme meydana gelir. Oluşan gebelik rahim duvarına tutunur, gebelik kesesi meydana gelir ancak kese boştur. Kesenin boş olup olmadığı, ultrason kontrolü sırasında fetüsün yani bebeğin görülmemesi ile anlaşılır. Günümüzde bir çok anne adayının yaşadığı bir durum olup en çok merak edilen konu boş gebelik nedenleridir.

Gebelik kesesinin boş olmasının en önemli nedeni o gebelikteki kromozomsal bozukluklardır. Gebeliğin oluşması ile sperm ve yumurta hücresi birleşerek döllenir ve rahim içine yerleşir. Gebelik ilerledikçe gebelik kesesi oluşur ancak kromozomsal anomalilerden ötürü embriyo yani bebek oluşmaz. Kromozomal anomaliler dışında boş gebeliğe neden olabilecek başka bir neden saptanmamıştır. Anne adayının daha öncesinde geçirdiği ameliyatlar, kullandığı ilaçlar, adet düzensizliği, beslenme alışkanlıkları gibi nedenler boş gebelik nedeni değildir.

bos gebelik neden olur

Hamileliğin ilk trimestr yani ilk 12 haftasında yaşanan düşüklerin sebeplerini %50 oranında boş gebelik teşkil eder. Boş gebelik vakalarının birçoğunda, hamileliğin sağlıklı bir şekilde devam etmesini engelleyecek, sağlıklı bebek olmasını sağlayacak anormal kromozomlar söz konusudur. Bu durumun en sık rastlanan sebepleri ise, yanlış hücre bölünmesi, sperm ve yumurta kalitesinin kötü olmasıdır. Her yaş grubunda görülebilen bir durum olduğu gibi ileri hamileliklerde daha sık yaşanmaktadır.

Boş gebelik, tekrarlama gösteren kromozomal anomali değildir. Yeniden bir hamilelik söz konusu olduğunda düşük riski elbetteki olabilir ancak boş gebeliğin tekrarlaması ile ilgili ihtimal oldukça azdır. Boş gebelik sonrası bebek isteyen çiftler normal bir hamilelik süreci yaşayarak bebek sahibi olabilirler.

Yorumlarınızı Bekliyoruz