Boş Gebelik Belirtileri

Kas 11 2017 - 10:39am by kadinkokusu

Boş Gebelik Belirtileri

Hamileliğin ilk aylarında gebeliğin sonlanmasının en sık karşılaşılan durumlardan olan boş gebelik halk arasındaki ifadesi ile su gebeliği karakterize belirtileri bulunmamaktadır. Anne adayı gebelik belirtileri olan adet gecikmesi, mide bulantısı, göğüslerde şişkinlik ve dolgunluk, kanda HCG hormonu yüksekliği, halsizlik, uyku hali gibi bu ve bunun gibi diğer belirtileri gösterir.

Boş gebelik durumu söz konusu olan bazı anne adaylarında hafif lekelenmeler ve kanama durumu ortaya çıkabilir. Bu şikayetler ile çoğunlukla doktora başvurulduğu için yapılan ultrason muayenesi sırasında gebelik kesesinin boş olduğu tanısı konur. Boş gebelik belirtileri karakterize olmadığı için, anne adayının şikayetleri göz önünde bulundurularak tanı konulması mümkün değildir. Bu nedenle, gebelik kesesinin boş olup olmadığı sadece ultrason muayenesi ile tespit edilebilmektedir.

bos kese belirtileri

Bazı anne adaylarında ağrı, lekelenme veya kanama durumu olmaksızın, herşey normal gibi görünürken ultrason kontrolü sırasında boş gebelik tespit edilebilir.

Boş gebelik yaşayan bazı anne adayları henüz doktor kontrolü bile gitmeden evde düşük yapabilirler. Böyle bir durumda gebelik kesesinin boş olduğu ihtimali üzerinde de durulur. Vücudun bu şekilde gebeliği attığı birçok durum olmasına rağmen bunun boş gebelik olduğunu bilmeyen birçok hastadan bahsetmek mümkündür.

Özellikle adet kanaması düzensizliği yaşayan kadınlar için bir hamilelik söz konusu ise erken hamilelik dönemlerinde yaşanan lekelenme, ara kanama ya da kanama olması durumunda mutlaka doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Yorumlarınızı Bekliyoruz