Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Ara 26 2017 - 4:11pm by kadinkokusu

Boğaz Ağrısına İyi Gelen Bitkiler

Çoğunlukla kış aylarında yaşadığımız ancak mevsime bakmaksızın her an karşılaştığımız boğaz ağrısı şiddetine göre yaşam kalitemizi olumsuz etkileyen sorunlardan biridir. Virüs, bakteri gibi faktörlerle ortaya çıkabildiği gibi, çok konuşmak, bağırmak, hava kirliliği, havadaki toz ve kir, aşırı soğuk da boğaz ağrısına neden olabilmektedir. Boğaz ağrısı, boğaz yanması ve tahriş şiddetine göre doktor tedavisi gerektirebilir. Ancak kendi alacağımız önlemler, boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile bu sorunu hafife indirmek, ilerlemesini önlemek de mümkün olabilir.

Boğaz ağrısına ne iyi gelir yutkunamıyorum, boğaz ağrısı öksürük yapıyor ne yapabilirim, boğaz ağrısı nasıl geçer, boğaz ağrısını ne geçirir diyenlerdenseniz buyrun yazımıza.

Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler ile çözümler sonuç vermiyorsa doktora görünmeyi ihmal etmemenizi önererek detayları sıralayalım;

Elma Sirkesi

Antibakteriyel özelliği sayesinde boğaz ağrısı deyince ilk akla gelen doğal çözümlerdendir. 1 bardak ılık su içerisine, 1 yemek kaşığı elma sirkesi, 1 tatlı kaşığı limon suyu ve bir miktar bal ilave edin. Bu karışımı günde 2-3 defa içebilir ve boğaz ağrınızı hafifletebilirsiniz.

Elma sirkesi ile gargara yapmak da boğaz ağrısına iyi gelen çözümlerden biridir. 1 .ay bardağı ılık su içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 1 yemek kaşığı sirke koyun ve karıştırın. Bu karışım ile boğazınıza gargara yapın. Gün içinde 3-4 kez yapacağınız bu gargara boğazınızı rahatlacaktır.

bogaz agrisi icin elma sirkesi

Nane

Boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler deyince ilk akla gelenlerden biri de nanedir. Hem nefesi tazelemesi hem de boğaz ağrısına iyi gelmesi ile elimizin altında bulundurabileceğimiz bitkilerdendir. Nane limon çayı kolaylıkla hazırlayabileceğimiz doğal ilaçlardandır. 2 su bardağı su, 1 adet limonun suyu ve kabuğu,  4-5 dal taze nane ihtiyacımız olan malzemelerdir. 2 bardak suya 1 adet limonun kabuğunu ilave edelim ve kaynatalım. Kaynadıktan sonra içine taze nane yapraklarını ( taze nane yoksa 1 çay kaşığı kadar kuru nane) koyalım. Demlenmesinin ardından süzelim ve elimizdeki limon suyunu ilave ederek içelim. Çayımızın çok sıcak olmaması dikkat etmemiz gereken hususlardandır.bogaz agrisi icin nane

Tarçın

Tarçın, boğaz ağrısının hafiflemesinde kullanabileceğimiz bir diğer doğal üründür.  1 bardak sıcak su içine 1 tatlı kaşığı toz tarçın koyarak hazırladığınız tarçın çayını gün içinde 2 kez tüketmeniz boğaz ağrınıza iyi gelecektir.

bogaz agrisi icin tarcin

Bal

Elbetteki balın faydalarını bilmeyenimiz yoktur. Boğazınızda hafif bir ağrı hissettiğiniz anda, 1 bardak ılık su içine 1 yemek kaşığı bal ilave ederek birkaç damla limon suyu damlatın ve için. Şifasını hemen gösterecektir.

bogaz agrisi icin bal

Zerdeçal

Zerdeçal, hem boğazınız için ağrı kesici hem de tahriş giderici etki oluşturabilecek boğaz ağrısına iyi gelen bitkiler arasındadır. Yine çay olarak tüketebilir ya da gargara yapabilirsiniz. 1 çay kaşığı toz tarçın ve 1 bardak ılık su ile zerdeçal çayını hazırlayabilir ve gün içinde tüketebilirsiniz.

1 bardak ılık su, 1 tatlı kaşığı zerdeçal ve bir miktar tuz ile hazırladığınız karışım ile yatmadan önce gargara yapmanız boğazınızı rahatlacaktır.

bogaz agrisi icin zerdecal

Tüm bu doğal öneriler dışında boğaz ağrınız varsa,

  • İçeceklerinizin çok sıcak olmamasına dikkat edin.
  • Bol su ve sıvı tüketin.
  • Bol C vitamini alın ve beslenmenize özen gösterin.
  • İmkanınız varsa istirahat edin.
  • Boğaz ağrınız dışında, ateş, öksürük vb sıkıntılar mevcut ise mutlaka doktora görünün.

Yorumlarınızı Bekliyoruz