Aromaterapi Nedir

Eki 18 2017 - 6:42pm by kadinkokusu

Aromaterapi Nedir

Aromaterapi kelime anlamından anlaşılacağı gibi en basit olarak aromalar ile yapılan terapi, yani bir çeşit tedavi biçimidir diyebiliriz. Modern tıbba alternatif olarak binlerce yıllık bir geçmişe sahip olan aromaterapi için günümüz tıbbın başlangıç noktası, kaynağı da diyebiliriz. Doğanın bize armağanı olan, ağaçlar, yapraklar, çiçekler, tohumlar, kökler, çekirdekler kısaca bitkilerin her formundan elde edilen yağlar ve özler ile tedavi yöntemine aromaterapi denir. Aslına bakarsanız aromaterapi nedir sorusuna verilecek yanıt için ciltlerce kitap yazılabilir. Hatta dünyanın birçok bölgesinde yıllarca süren akademik çalışmalara, araştırmalara konu olan aromaterapi hususunda temel konu, bitkilerden elde edilen yağlardır. Bu yağlar bazı kaynaklarda esans olarak da geçmektedir.

aromaterapi yaglari

Aromaterapi Faydaları

Aromaterapi, ilaç sanayisi için de en önemli hammadde olan bitkilerin özlerinin ve yağlarının farklı bir yöntemle değerlendirilmesidir. Aromaterapi yöntemi, holistik yani bütüncül tedavi yöntemi olarak nitelendirilmektedir. Bütüncül tedavinin dışında uygulanan allopatik (İlaçlarla tedavi) yöntemi genellikle vücudumuzda gelişen bir sorunun yarattığı etkilerin ortadan kaldırılması esasına dayanır. Örneğin, üst solunum yolları enfeksiyonu olduğumuzda, burun akıntısı sorununu ortadan kaldırmak için ilaçlar kullanılır. Ancak bütüncül tedavi yöntemi uygulamış olsaydık, vücudumuzun üst solunum yolları enfeksiyonunu kendisi tedavi edebilmesi için vücudumun direncini, gücünü artırmaya odaklanırdık. Aromaterapi yağlarının her birinin ayrı ayrı, vücudumuz için onarıcı birçok özelliği bulunur.

Aromaterapi Nasıl Yapılır

Aromaterapi yöntemleri vücudumuzdaki sorunlara karşı semptomları tedavi etmek yerine bütün olarak vücudumuzu güçlü ve dayanıklı kılmak, sorunları oluşmadan önce çözebilmeyi amaçlamaktadır. Bunun için de bitkisel yağlar ile farklı aromaterapi yöntemleri uygulanmaktadır.

Masaj ile aromaterapi: Aromaterapide en popüler uygulama yöntemi masaj tekniğidir. Doğru yap tercihi ile yapılacak olan masaj, kas ve kemik yapısını, sinir sistemini uyararak uygulanan bir aromaterapi metodudur. En etkili sonuç için doğru masaj yapılması ve en uygun uçucu olmayan aromaterapi yağları seçilmelidir.

aromaterapi nasil yapilir

Kompres yöntemi: Sıcak ya da soğuk olarak uygulanan kompress yöntemi genelde masaja uygun olmayan kemiklerin yoğun olduğu bölgelerimiz için tercih edilir. Örneğin baş ağrıları, diş ağrıları, burkulmalar gibi rahatsızlıklarda tercih edilir. Soğuk pres doku zedelenmelerinde ağrıyı hafifletirken, romatizma gibi sıkıntılarda sıcak pres uygulanabilir.

Nefes yöntemi ile aromaterapi: İnhalasyan olarak da bilinen bu yöntemde solunum yolları ile aromaterapi yağlarının buharından ve kokusundan faydalanılır. Uygulama yöntemi oldukça basittir. Sıcak suya ilave edilen uygun uçucu yağların buhar ile birleşerek solunmasıyla gerçekleştirilen terapi yöntemidir. Üst solunum yolu sorunları, boğaz ağrıları, nezle, öksürük gibi rahatsızlıklarda sıkça kullanılır.

Aromaterapi Yağları

Yukarıda sıraladığımız yöntemler uygularken en uygun aromaterapi yağları nelerdir ve aromaterapi yağları nereden alınır sorusu aklınıza gelmiştir.

Aromaterapi yağları çeşitli şifalı bitkilerin özünden ve aromalarından elde edilen yağlardır.  Aromaterapi amacıyla birçok bitkinin özünden faydalanılırken, bazen de birkaç bitkinin özleri karıştırılarak aromaterapi yağları hazırlanabilir. En popüler aromaterapi yağları olarak biberiye yağı, limon yağı, okaliptüs yağı, nane yağı, lavanta yağı, yasemin yağı, zencefil yağı gibi yağ türleri sayılabilir. Bu yağ türlerinin sayısı artırılabilir ve genellikle aktarlarda, kişisel bakım ürünleri satılan dükkanlarda, eczanelerden satın alınabilir.

aroma terapi yaglari nelerdir

Yorumlarınızı Bekliyoruz