Adet Gecikmesi Neden Olur

May 2 2017 - 7:08pm by kadinkokusu

Adet Gecikmesi Neden Olur

Adet gecikmesi durumu söz konusu olduğunda ilk akla gelen hamileliktir. Bunun yanında adet gecikmesinin nedenleri farklı da olabilir.

Adet gecikmesi nedenleri arasında en sık karşılaşılan durumlar hamilelik, emzirme dönemi ve menopozdur. Bu sebepler dışında ise aşırı stres ve gerginlik, aşırı kilo kaybı,aşırı kilo alma, çeşitli hastalıklar, ağır egzersizler, bazı ilaçların yan etkileri ve hormonal dengesizlikler de adet olamama durumunun yaşanmasında etkilidir. Adet gecikmesi nedenleri arasında sık karşılaşılan durumlardan bir tanesi de doğum kontrol haplarının kullanımının bırakılmasıdır. Hap kullanımı bırakıldıktan sonraki ilk 1 aylık dönemde adet olamama durumu yaşanabilir. Hormonal dengesizlikler arasında olan tiroid sorunları, böbrek üstü bezleri hormonlarındaki sorunlar da adet döngüsünü ciddi anlamda etkiler.

Peki adet gecikmesi kaç gün olur, ne kadar geçtiğinde adet gecikmesi olarak ifade edilir bunu açıklayalım. Adet dönemi 21 ila 35 günlük bir döngüde gerçekleştiğinde normal olarak nitelendirilir. Adetin ilk günü adet döneminin 1.günüdür.

Örneğin 1 Nisan tarihinde adet olan bir kadın, 22 Nisan ile 05 Mayıs tarihleri arasında yeniden adet olmayı bekler. Beklenen adet dönemi  1 hafta yani 7 gün geçtiğinde, adet gecikmesinden bahsedilir.

Adet neden gecikir bu konuyu detaylarıyla açıklayalım;

Hamilelik: Bebek sahibi olma çabasında olan bir kadın için adet neden gecikir sorusunun ilk cevabı hamileliktir.

Aşırı Kilo Kaybı ve Yoğun Egzersiz: Kilo ile vücutta östrojen hormonu üretimi arasında yoğun bir ilişki vardır. Bu nedenle östrojen seviyesini düşmesi adet gecikmesi nedenleri arasındadır. Vücudu aşırı yoran egzersiz ve spor yapmak, diyet ile hızlı ve sağlıksız kilo vermek adet olamama ya da adet düzensizliğine yol açar. Vücudun yoğun fiziksel yorgunluğa maruz kalması östrojen üretimini azaltır, yumurtlamayı etkiler ve adet olamama sorununu ortaya çıkartır.

Yetersiz Ve Dengesiz Beslenme: Diyet yapmak, zayıflamak için hap kullanmak, dengeli ve iyi beslenmemek, yeterli miktarda vitamin ve mineral almamak, yağ oranının düşmesi, enerji ve karbonhidrat eksikliği adet gecikmesi nedenleri arasındadır.,

Aşırı Kilo Alma: Aşırı kilo ve obezite hormon problemlerini tetikleyen ve yumurtlamayı olumsuz etkileyen en önemli faktördür. Adet gecikmesi nedenleri arasından en sık rastlanılan durumlardan biri de aşırı kilolardır.

Stres: Adet neden gecikir sorusuna verilen en yaygın nedenlerden biri stresdir.

Tiroid Bezi Sorunları: Tiroid bezi, metabolizmayı düzenleyen önemli organlardandır ve birçok sistemle etkileşim halinde çalışır. Tiroid bezi hormonlarındaki dengesizlikler birçok sorun gibi adet gecikmesine de neden olur.

Polikistik Over Sendromu: Polikistik over sendromu yumurtlamayı  engelleyen, adet olamama, adet gecikmesi, adet düzensizliği gibi sorunların yaşanmasına neden olabilir.

Doğum Kontrol Yöntemleri

Menopoz

Adet Gecikmesine Ne İyi Gelir

Adet gecikmesi nedenleri  ile ilgili teşhis konulduğunda tedavi de bu yönde uygulanır. Kadın doğum uzmanı tarafından tespit edilen fiziksel sorunlara göre düzenleyici ilaç tedavisi en yaygın yöntemdir.  Herhangi bir sağlık sorununun tespit edilemediğin durumlarda ise stres faktörüne göre tedavi uygulanır.

Adet Olmak İçin Ne Yapmalıyım

Tıbbi tedavi dışında adet gecikmesi sorunu olan kadınlar adet olmak için bitkisel yöntemlere başvurur. Bunlar arasında en sık bilinen ve fayda sağladığı ifade edilen kür tarifini sizlerle paylaşalım.

Adet olmak için soğan kürü: Kabukları soyulan soğanın kırmızı kabukları bir miktar suda kaynatılır. Ilındıktan sonra içilen bu soğan suyunun adet olamama sorununa iyi geldiği birçok bitki uzmanı tarafından ifade edilir.

Kekik kürü: Bir tutam kekik, bir bardak kaynamış suyun içine eklenir. Demlendikten sonra günde 2-3 kez içilmesi tavsiye edilir.

Soğan kürü

 

 

Yorumlarınızı Bekliyoruz